آیا ربات‌ها از حقوق قانونی برخوردار می‌شوند؟ • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

آیا ربات‌ها از حقوق قانونی برخوردار می‌شوند؟

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

آیا ربات‌ها از حقوق قانونی برخوردار می‌شوند؟

به نقل مجله اینترنتی عسل فردا؛ یکی از سوالات اساسی که اکنون مطرح می‌شود، این هست که آیا ربات‌ها هم قانون‌گذارانی دارند. این موضوع، نخستین بار در ژانویه ۲۰۱۷ و به خاطر بندی از متن گزارش پارلمان اروپا مطرح انجام گرفت که ایجاد “جایگاه قانونی” را برای ربات‌ها، توصیه کـــرده بود. دنبال ابتدایی از مطرح کـــردن این مسئله، مشخص کـــردن این موضوع بود که اگر ماشین‌های هوشمند موجب آسیب شوند، چه کسی مسئول خواهد بود؟

با رانجام گرفت سریع صنعت رباتیک، سال گذشته اعضای پارلمان اروپا هانجام گرفتار دادند که قوانینی برای تضمین سطح هستانداردی از ایمنی و امنیت، مورد نیاز هست.

در هر حال اکنون متخصصان با این حرکت مخالفت می‌کنند و باور دارند که ممکن هست اعطای جنبه قانونی و اخلاقی به جایگاه ربات‌ها، موجب نقض حقوق انسان‌ها شود.

گروهی متشکل از ۱۵۶ متخصص هوش مصنوعی از ۱۴ ملیت گوناگون، برای محکوم کـــردن این کار، نامه‌ سرگشاده‌ای به پارلمان اروپا در بروکسل، ارسال کـــرده‌اند.

آنها معتقدند که ایجاد جایگاه قانونی یک “شخص الکترونیکی” برای یک ربات، به دلایلی، یک ایده نادرست محسوب می‌شود. در حقیقت، ممکن هست شرکت‌های ساخانومده این ماشین‌ها، مسئولیت قانونی هر نوع تخریب شده توسط محصولات‌شان را انکار کنند و شاید این موضوع، به شرایطی ختم شود که در آن، ربات‌ها حق کسب درآمد و یا حقوق منطقهوندی داشته باشند.

در این نامه آمده هست: این بیانیه از جنبه فنی، بر پایه ارزش زیاد از اندازه واقعی قابلیت‌های رباتها، حتی ربات‌های پیشرفته هست که تنها قادر به درک سطحی پیش‌بینی و توانایی خودآموزی هستند و همین طور، ‌تصوری از ربات که توسط دهستان علمی تخیلی و تعدادین رویداد اخیر محرمانه مطبوعاتی تحریف انجام گرفته هست. ایجاد شخصیت قانونی برای یک ربات، از نظر اخلاقی و قانونی، نامعقول هست.

این گروه متخصصان وادار به پیروی از پیشنهاد پارلمان اروپا نانجام گرفته اما باید دلایلی برای مخالفت خود ارائه دهد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

آیا ربات ها شخصیت قانونی پیدا خواهند کـــرد؟