بدترین نقش‌های گیمگران مشهور سینمای ایران • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

بدترین نقش‌های گیمگران مشهور سینمای ایران

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶

بدترین نقش‌های گیمگران مشهور سینمای ایران

اکران «من و شارمین» با گیم ناامیدکننده ویشکا آسایش بهانه این مطلب هست. سرنوشت گیمگران مطرحی که گاهی با انتخاب کلیپ های ضعیف، راه را غلط رفته اند.

گاهی عسل فردا نوید یک اتفاق نیکو می دهد اما نتیجه برخلاف پیش بینی رقم می خورد؛ اسم این «انتخاب شکست خورده» هست. گاهی پیش از ورود به راه، نشانه ها نهیب می خانومند که فرجام آن، نیکو نیست اما به دلایل شخصی کار خودمان را می کنیم. اسم این، «انتخاب بد» هست.

موقعیت گیمگران که سرنوشتشان به انتخاب، گره خورده خیلی خیلی حساس هست و اگر مواظب نباشند چه بسا از راه موفقیت دور و دورتر شوند. در سینمای ما گیمگران زیادی هستند که بعد از رسیدن به جایگاه مطلوب یا بدشانسی می آورند یا انتخاب هایشان بد هست. درباره نخستی گریزی نیست اما گاهی به دلایلی چون دستمزد بالا، تجربه نوع دیگری از کلیپ ها و… به پیشنهادهایی بله می گویند که پیگیران سینما را غافلگیر می کنند؛ مثل ویشکا آسایش در «من و شارمین». دلیلیی اش را توضیح داده ایم و سراغ سرنوشت تعداد گیمگر مطرح دیگر هم رفته ایم؛ تاثیر انتخاب بد بر کارنامه ها محور گزارش هست.

هدیه پایتختی

بدترین انتخاب: این هدیه پایتختی که با وسواس به پیشنهادها پاسخ می داد، با «آبی» نخستین انتخاب بدش را رقم زد. کلیپ حمید لبخنده نمایشی ضعیف از مسئله تلکه کـــردن پسرها با ابزاری به نام مهریه بود و پایتختی در نقش دختر دغل دهستان، فرصت عرض اندام در این نقش را نداشت.

موقعیت پیش از انتخاب بد: هدیه پایتختی کلی پیشنهاد نیکو داشت اما به آن ها نه می گفت تا این که با «سلطان» مسعود کیمیایی وارد سینما انجام گرفت. بعد از آن در «غریبانه»، «قرمز» و «شوکران» گیم کـــرد و سینمادوستان مجاب انجام گرفته بودند که هدیه پایتختی هر کلیپ و نقشی را نمی پذیرد.

راه بعد از انتخاب بد: بعد از «آبی» طولی نکشید که پایتختی در «زمانه» گیم کـــرد و دومین انتخاب بدش را به ثبت رساند. کلیپ حمیدرضا صلاحمند قرار بود تصویری از دغدغه جوان های جامعه دهه ۸۰ باانجام گرفت اما کلیپ و نقش پایتختی به کاریکاتور می مانست. پایتختی خیلی زود متوجه راه اشتباهش انجام گرفت و با «کاغذ بی خط» و «خانه ای روی آبِ» جبران کـــرد. از آن به بعد اگر در کلیپ عامه پسند هم گیم کـــرده، از کف هستاندارد برخوردار هستند. هدیه پایتختی اوج هنرش را در «چهارشنبه سوری» به رخ کشید و تا الان اجازه نداده روی کارنامه اش خدشه بیفتد.

محمدرضا فروتن

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/9d0783245f778ef9fa33deeed001b135.jpg

بدترین انتخاب: خاک سرد. این کلیپ را رضا سبحانی ساخته که جزء کارگردان های متوسط سینمهست. قصه کلیپ و پرداخت آن به قدری ضعیف هست که نه منتقدان به آن روی خوش نشان دادند و نه مخاطبان. تلاش محمدرضا فروتن هم به چشم نیامد و این گونه بدترین انتخاب او رقم خورد. فروتن از کلیپنامه و سابقه کارگردان پی به فرجام «خاک سرد» نبرده بود؟

موقعیت پیش از انتخاب بد: محمدرضا فروتن با گیم در نقش های کوچک وارد سینما انجام گرفت تا این که مسعود کیمیایی او را به عنوان یکی از جوان های «مرسدس» انتخاب کـــرد. این همکاری در «فریاد» و «اعتراض» ادامه یافت و فروتن تبدیل به ستاره انجام گرفت و کمی بعد و به خاطر «قرمز» به سیمرغ رسید. همکاری با رخشان بنی اعتماد، احمدرضا درویش، کیومرث پوراحمد، علیرضا داودنژاد و… از فروتن گیمگری دشوار پسند ساخت که محبوب منتقدان و مخاطبان بود.

راه بعد از انتخاب بد: «خاک سرد» برای فروتن حکم دست انداز داشت اما از آن به سلامت عبور کـــرد. کمی که گذشت انتخاب های بد او افزایش انجام گرفت و حالا این گیمگر از روزهای اوج فاصله گرفته. «پیمان»، «تجریش ناپایان»، «چارسو»، «فصل انار» و «نقطه کور» بدترین انتخاب های او هستند. نه کارگردان هایشان پیشینه موفقی دارند و نه دهستان ها جذاب هست. ملاک انتخاب فروتن روی چه حساب بوده؟

هانیه توسلی

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/Hanieh-Tavassoli-1.jpg

بدترین انتخاب: عاشق. این کلیپ اقتباسی ضعیف از کلیپ کلاسیک «آوای موسیقی» هست و حتی در کلیپنامه می توان اطمینان داشت که نتیجه کار نیکوی نمی شود. از آن سو کارگردان کلیپ یعنی افشین شرکت سابقه درخشانی در کلیپسازی ندارد و اعتماد به او کار آسانی نیست. توسلی روی چه حسابی میپذیرد «عاشق» را گیم کند؟

موقعیت پیش از انتخاب بد: هانیه توسلی درست روزی پذیرفت در کلیپ «عاشق» افشین شرکت گیم کند که تبدیل به گیمگری مطرح انجام گرفته بود. کلیپ های «شام آخر»، «شب های روشن» و «کافه ستاره» زیاد از دیگر کلیپ هایش به چشم آمده بودند و برای «شب های روشن» از جشن خانه سینما تندیس گرفته بود. گیمگری با چنین پیشینه ای حاضر می شود در یک اقتباس ضعبف از کلیپ کلاسیک «آوای موسیقی» گیم کند.

راه بعد از انتخاب بد: هانیه توسلی خیلی زود به راه اصلی بازگشت و در کلیپ هایی گیم کـــرد که روی «عاشق» سایه انداختند. او پنج سال پس از «عاشق» یک انتخاب بد دیگر هم داشت به نام «مادر پاییزی» ساخته سیروس رنجبر. این بار هم زود متوجه اشتباهش انجام گرفت و با «به خاطر پونه»، «دهلیز» و به صورت حتم «خط ویژه» جبران کـــرد.

•    در میان انتخاب های نافرجام هانیه توسلی دو کلیپ افزایش از بقیه خودنمایی می کند: «آقان به تایم منطقهیور» و «هفت ماهگی».

ویشکا آسایش

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/Vishka_Asayesh.jpg

بدترین انتخاب: من و شارمین. کلیپ را که ببینید نخستین سوال این هست: موقع خواندن کلیپنامه چه نکته ویژه ای ویشکا آسایش را برای گیم ترغیب کـــرده؟ «من و شارمین» قصه ای ضعیف و تکراری دارد و تک شوخی هایش نمی تواند مخاطب را بخنداند. دومین سوال: شخصیت کاریکاتورگونه مینا را که دختری دشوار گیر در ازدواج هست، پیش تر آسایش به شکل بهتر گیم کـــرده؛ چه اصراری به تکرار آن هست؟ و سومین سوال: گیمگری در حد آسایش به رزومه کارگردان توجهی ندارد؟ بیژن شیرمرز قبل از «من و شارمین» کلی تله کلیپ برای شبکه خانگی ساخته که قبال دفاع نیستند.

موقعیت پیش از انتخاب بد: ویشکا آسایش بعد از درخشش در سریال «امام علی (ع)» سعی کـــرد به گونه ای گام بردارد که کارنامه اش مخدوش نشود. آرام آرام به جایگاهی ویژه رسید و در ردیف گیمگران موفق قرار گرفت. دریافت سیمرغ مهر تایید هست بر کیفیت کار او.

راه بعد از انتخاب بد: «من و شارمین» به تازگی اکران انجام گرفته و نخستین دستاورد منفی اش برای آسایش دلزدگی مخاطبان سینمهست. چه بسا اگر بخواهد این راه را ادامه دهد و به صرف گیم در نقش یک به امثال «من و شارمین» نه نگوید، شیب کارنامه اش محتوم هست.

•    «دراکولا» ظاهرا برای آسایش باید حرکت رو به جلو باانجام گرفت اما نتیجه کلیپ رضا عطاران ناامیدکننده بود پس به جای اطلاق عنوان «انتخاب بد» باید از «انتخاب شکست خورده» هستفاده کـــرد.

ترانه علیدوستی

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/15400afa-883c-4cb0-9424-21d3211d5885.jpg

بدترین انتخاب: راز دشت تاران. قرار بود نخستین انیمیشن- رئال سینمای ایران کلیپ ویژه شود اما نانجام گرفت. هاتف علیآقاانی و محمد لطفعلی کم تجربه بودند و قصه ای که برای «راز دشت تاران» نوشتند کم ملات. با این حال ترانه علیدوستی برای گیم در آن وسوسه انجام گرفت و یکی از نقش ها را پذیرفت. کلیپ مورد توجه قرار نگرفت و گیم علیدوستی تبدیل به یکی از بدترین های کارنامه اش انجام گرفت. احتمالا تنها ملاک او فرمت کلیپ بوده وگرنه کارگردان ها سابقه روشنی نداشتند. کلیپنامه پر از ایراد هست و ترکیب گیمگران در اشل مطلوب علیدوستی نیست.

موقعیت پیش از انتخاب بد: ترانه علیدوستی سال ۱۳۸۸ در «راز دشت تاران» گیم کـــرد؛ درست هشت سال بعد از «من ترانه ۱۵ سال دارم». او در گام نخست سیمرغ گرفت و مورد توجه عام و خاص واقع انجام گرفت. در ادامه در «منطقه زیبا»، «چهارشنبه سوری» و «درباره الی…» اصغر فرهادی گیم کـــرد و گیمگر کلیپ مانی حقیقی، واروژ کریم مسیحی و رسول صدرعاملی بود.

راه بعد از انتخاب بد: کمی طول کشید تا ترانه علیدوستی به راه قبلی بازگردد. بعد از «راز دشت تاران» در کلیپ «هر چی خدا بخواد» گیم کـــرد که این هم  جزء انتخاب های بد اوست؛ یک کمدی ضعیف از نوید میهن دوست. انتخاب های بعدی او قابل دفاع هستند و باعث غنای کارنامه علیدوستی انجام گرفتند. سریال «منطقهزاد» هم منطقهت عمومی او را به همراه داشته هست.

فریبرز عرب نیا

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/5561_2.jpg

بدترین انتخاب: شکلات داغ. حامد کلاهداری در نخستین کلیپ سینمایی اش قصد داشت حرف های حیاتی بخانومد اما نتیجه ملغمه ای انجام گرفت که نه منتقدان به آن توجه کـــردند و نه مخاطبان. فریبرز عرب نیا سال ها مشغول گیم در «مختارنامه» بود و بعد از پایان در سه کلیپ گیم کـــرد که «شکلات داغ» از همه بی کیفیت تر هست. نه کلیپنامه و قصه اش جای دفاع دارد و نه کارنامه حامد کلاهداری. عرب نیا دشوار گیر دقیقا دنبال چه بود؟

موقعیت پیش از انتخاب بد: نام و چهره فریبرز عرب نیا از زمان «ضیافت» و «سلطان» در ذهن مخاطبان سینمادوست تثبیت انجام گرفته و «جهان پهلوان تختی» و «شوکران» مهر تاییدی بر توانایی او زد. پیش از آن عرب نیا در تعداد کلیپ گیم کـــرده بود اما آورده حیاتیی برایش نداشتند. بعد از چهره انجام گرفتن به پیشنهادهای زیادی پاسخ داد که در میانشان انتخاب های بد، کم دیده نمی شود. می گویید پس دلیل «شکلات داغ» را بدترین انتخاب او می دانیم؟ به این دلیل که زمانی در این کلیپ گیم کـــرد که با «مختارنامه» منطقهتی چشمگیر پیدا کـــرده بود و انتظار می رفت در انتخاب های سینمایی دقیق باانجام گرفت.

راه بعد از انتخاب بد: بعد از «شکلات داغ» همه انتخاب های فریبرز عرب نیا بد هستند؛ به جز «چ». او در کلیپ های «خاک و آتش»، «پنهان»، «پرتقال خونی» و «گاهی» گیم کـــرد که برای پی بردن به نتیجه آن خواندن تعداد صفحه از کلیپنامه کفایت می کند.

مصطفی زمانی

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/56567-45.jpg

بدترین انتخاب: بوی گندم. دلایل متعددی می توان ردیف کـــرد که می گوید «بوی گندم» بدترین انتخاب مصطفی زمانی هست. حکایت عشق و عاشقی، علاقه دو دوست به برپایی کنسرت، مشکلات کنسرت گذاری و… تکراری هست. بدتر این که نسبت به نمونه های قبلی تعداد گام عقب تر می ایستد. از آن سو سابقه کارگردان (محمدرضا خاکی) قابل اتکا نیست و غالب کلیپ های تهیه کننده (داریوش باباییان) از آثار درجه دوم سینما هستند. با این شرایط معلوم هست گیم زمانی با آن موهای بلند تبدیل به پاشنه آشیل  کارنامه اش شود.

موقعیت پیش از انتخاب بد: مصطفی زمانی با سریال «یوسف پیامبر (ع)» به منطقهت رسید و پس از آن راهش را به سمت سینما کج کـــرد. پیش از «بوی گندم» انتخاب های او معقول هست؛ مثل «آل»، «بدرود بغداد»، «کیفر» و «قصه پریا» اما به اندازه سریال یوسف پیامبر دیده نانجام گرفتند و افزایش حکم تثبیت زمانی در سینما را داشتند.

راه بعد از انتخاب بد: «بوی گندم» دیر اکران انجام گرفت و این بزرگ ترین شانس زمانی هست. به صورت حتم یک انتخاب خیلی بد دیگر به نام «قصه عشق پدرم» (محمدرضا ورزی) داشت که این کلیپ اکران نانجام گرفته و زیاد از همه به نفع اوست. بعد از این دو کلیپ مصطفی زمانی حواسش را جمع کـــرد. حالا کلیپ های او اگرچه همگی نیکو نیستند اما «آبرومند» هستند.

بهرام رادان

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/bahran-radan.jpg

بدترین انتخاب: چهار انگشتی. پیش از این کلیپ، بهرام رادان انتخاب بد دارد اما به  دلیل تعلق به روزهای آغاز فعالیت، می توان از آن ها چشم پوشید. او روزی در «چهار انگشتی» سعید سهیلی گیم کـــرد که به پختگی رسیده بود. کلیپ عجیب و غریب سعید سهیلی با کاراکترهای عجیب تر برای رادان جای هیچ دفاعی باقی نمی گذارد.

موقعیت پیش از انتخاب بد: بهرام رادان خیلی زود تبدیل به سوپرهستار انجام گرفت و خیلی زود هم به سیمرغ رسید. جمع این ها به نام رادان اعتبار بخشیده بود. او با هم در کلیپ های خاصی مثل «گاوخونی» گیم می کـــرد و کلیپ عامه پسند مثل «تقاطع».

راه بعد از انتخاب بد: او در فاصله ای کوتاه از «چهار انگشتی» کلیپ «سنتوری» را گیم کـــرد. خوش شانسی بهرام رادان بود که «سنتوری» با وجود اکران نانجام گرفتن و به لطف نسخه قاچاق افزایش دیده انجام گرفت. بعد از آن تعداد کلیپ نیکو گیم کـــرد اما کلیپ های بد هم در کارنامه اش سهم پررنگی دارند مثل «یکی از ما دو نفر» و «نقش نگار».

•    «سربازهای جمعه»، «حکم»، «راه آبی ابریشم» و «تردید» انتخاب های کشت خورده، بهرام رادان هستند، کلیپ هایی هستند که مختصات تبدیل انجام گرفتن به اثری شاخص را داشتند اما محصول آن چیزی که باید نانجام گرفت.


منبع: هفته‌نامه هممنطقهی جوان

دانلود کلیپ ایرانی
بدترین نقش‌های گیمگران مشهور سینمای ایران