بررسی اپلیکیشن جابزوی؛ راهکاری مدرن برای تعیین راه شغلی • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

بررسی اپلیکیشن جابزوی؛ راهکاری مدرن برای تعیین راه شغلی

تایمی از کودکان می پرسید که می خواهند در فردا چه کاره بشوند، عناوینی مثل «خلبان» و «هنرپیشه» و «پزشک» بارها و بارها به گوش تان می رسد. اما حقیقت ماجرا اینجهست که همه منابع لازم برای رسیدن به چنین مشاغلی را ندارند و از طرفی ضعف سیستم تعلیمی کشور در «کشف، پرورش و هدایت هستعدادها» موضوع دیگری هست که افراد را از رسیدن به جایگاه معقول شان در جامعه باز می دارد.

جابزوی یک سامانه تناسب سنجی شغلی هست

همین موضوع افراد مستعد را مجبور می کند که برای کسب درآمد، وارد راه شغلی ای بشوند که شاید با آرزوهایشان فاصله زیادی داشته باانجام گرفت. با این وجود جمعی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با طراحی یک اپ تلاش کـــرده اند که راه شما را برای رسیدن به شغلی که دوست دارید، هموار تر کنند.

جابزوی یک سامانه تناسب سنجی شغلی هست؛ جایی که با انجام تست های روان شناسی می توانید به روحیات و مهارت های فردی تان پی ببرید، از مشاغل متناسب با این توانایی ها با رویداد انجام گرفته و در نهایت با ساخت و ارسال رزومه، در راه هستخدام شرکت ها هدایت شوید.

نخستین قدم در جابزوی، وارد کـــردن سوابق کاری و مدارک تحصیلی و توانمندی ههست؛ هشداراتی که همراه با مهارت های رفتاری، راه شغلی تان را ترسیم می کنند.

جابزوی همان راهی را در پیش گرفته که در اپلیکیشن کارجو+ [بررسی دیجیاتو] دیده بودیم، با این تفاوت که افزایش روی نقش خود به عنوان یک پل ارتباطی میان کارجو و کارفرما متمرکز انجام گرفته. این یعنی احتمال آنکه از طریق جابزوی به شغل مورد علاقه تان برسید «کمی» افزایش هست، هر تعداد خود این موضوع به فاکتورهای زیادی بستگی دارد.

برای رسیدن به این دنبال، مراحلی هست که باید در جابزوی طی کنید. خوشبختانه رابط کاربری منظم اپلیکیشن و راهنمایی هایی تصویری اش باعث انجام گرفته اند که پیشروی در این مراحل برای همه افراد کار آسانی باانجام گرفت.

مدت زیادی از شروع به کار جابزوی نگذشته و هشداراتش به مرور زمان در حال تکمیل انجام گرفتن هستند

نخستین کاری که در جابزوی می کنید، وارد کـــردن هشدارات هست. این که کجا درس خوانده اید، سوابق کاری تان چیست فکر می کنید در انجام چه کارهایی تبحر دارید؟ بعضی از این موارد از قبل در اپلیکیشن تعریف انجام گرفته اند تا با یک جستجو بتوانید آن ها را به پروفایل تان اضافه نمایید.

اما اگر به طور مثال مهارت خاصی در دیتابیس اپلیکیشن وجود نداشت، می توانید آن را به طور دستی به فهرست مهارت ها اضافه کنید. این مکان یکی از ضعف های جابزوی آشکار می شود که بعضی دانشگاه های مطرح و مهارت های رایج در دیتابیس آن وجود ندارند و مجبورید که آن ها را به طور دستی بنویسید. به صورت حتم امید می رود که این موضوع به مرور زمان و با آپدیت اپلیکیشن برطرف شود.

Jobsway 3 - بررسی اپلیکیشن جابزوی؛ راهکاری مدرن برای تعیین راه شغلی

تست های معتبر روانشناسی ملاک نیکوی هستند تا بدانید به درد چه کارهایی می خورید.

اما تایمی که جابزوی به شناختی نسبی از شما رسید، حالا نوبت به خودتان می رسد که در آن به «خودشناسی» برسید. تست های معتبر شخصیت شناسی MBTI و هالند و تست مهارت های رفتاری برای رسیدن به این مقصود در جابزوی گنجانده انجام گرفته اند.

با انجام این تست های زیاد مفید، به حقایقی از درون خود پی می برید که می توانند هدایت گر شما در راه شغلی فردا تان باشند. خود جابزوی هم نتایجی که از تست ها می گیرید را کنار سوابق و هشدارات شما قرار می دهد تا پیشنهادهای شغلی خود را ارائه کند.

با انجام تست ها به حقایقی پی می برید که می توانند هدایت گر شما در راه شغلی فردا تان باشند

پیشنهادها بر اساس سابقه کاری، مدرک تحصیلی، توانمندی ها و مهارت ها ارائه می شوند و جالب این که در هر کدام اعلام انجام گرفته که تعداد درصد به تیپ شخصیتی و مهارت هایتان شباهت دارند. نکته نیکو اینجهست که با ارائه هر پیشنهاد، مثلا شغل «طراح فضای سبز»  جابزوی یک شرح کلی از این شغل هم به شما می دهد و ممکن هست بعضی شرکت های فعال در این حوزه را هم به شما معرفی نماید.

این خصوصیت جابزوی که صرفا به کشف هستعدادها اکتفا نکـــرده و یک شغل واقعی را به شما پیشنهاد می کند بدون شک بهترین و مفیدترین قابلیت این اپلیکیشن به حساب می آید.

Jobsway 4 - بررسی اپلیکیشن جابزوی؛ راهکاری مدرن برای تعیین راه شغلی

مرحله پایانی، آنالیز هشدارات و پیشنهاد مشاغلی هست که برای شما معقول ترند. جابزوی حتی می تواند شرکت های مرتبط با راه شغلی تان را هم به شما معرفی کند.

اما به نظر می رسد که این بخش، یعنی معرفی شرکت ها در جابزوی هنوز نیاز به تکمیل دارد. جابزوی اگر چه برای بعضی سمت های شغلی (به خصوص پلن نویسی و مشاغل مرتبط با کامپیوتر) پیشنهادات نیکوی ارائه می کند، اما پیشنهاداتش برای مشاغل حوزه های دیگر به طور واضحی کاهش هستند.

به صورت حتم باید این نکته را بدانید که مدت زیادی از شروع به کار جابزوی نگذشته و هشداراتش به مرور زمان در حال تکمیل انجام گرفتن هستند. بنابراین شاید با آپدیت های بعدی عملکـــرد بهتری از اپلیکیشن را در این قسمت ببینیم.

از قابلیت «رزومه ساز» می توانید برای ساخت یک رزومه گرافیکی هستفاده کنید

تا آن زمان، می توانید از قابلیت «رزومه ساز» اپ برای ساخت یک رزومه گرافیکی از سوابق کاری و مهارت هایتان هستفاده کنید که به طور خودکار ساخته می شود و می تواند به جز جابزوی در جاهای دیگر هم به کارتان بیاید.

در انتها و برای جمع بندی صحبت ها باید بگوییم که شاید جابزوی هنوز در یافتن شغل برای پایان رشته های تحصیلی عملکـــرد یکسانی نداشته باانجام گرفت، و فعلا امکان مقایسه مهارت ها با دیگر مخاطبان (که از لحاظ آماری ارزش بالایی دارد) در آن وجود ندارد، اما جزو معدود اپ های مفیدی هست که در راه حل مشکل بزرگی از جامعه که همان «بیکاری» هست قدم برداشته و همین آن را به محصولی ارزشمند و شایسته تقدیر در میان اپ های ایرانی تبدیل می کند.

از این اپلیکیشن می توانید به طور تکمیلا رایگان در دیوایس های اندرویدی خود هستفاده کنید.

جابزوی ( راه شغل ها )
  • جابزوی ( راه شغل ها )
  • قیمت: رایگان
  • ساخانومده: جابزوی دانشگاه فردوسی
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۴٫۲ مگابایت
  • دانلود:
  • کافه بازار
در بخش اپلیکیشن های دیجیاتو بخوانید:

معرفی گیم Contra Hero Returns؛ یاد باد آن روزگاران، یاد باد

معرفی اپ MyPermissions Privacy Cleaner؛ دسترسی های مشکوک را بشناسید

دیجیاتو