جایگزین خوشبخت تلگرام چیست؟ - عسل فردا • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

جایگزین خوشبخت تلگرام چیست؟ – عسل فردا

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

به نقل مجله اینترنتی عسل فردا؛تلگرام به‌تازگی طرح پول اینترنتی با نام گرام (GRAM) را ارائه کـــرده هست این واحد پولی تاکنون حدود ۱ ٫ ۷ میلیارد دلار جذب سرمایه کـــرده که ۸۵۰ میلیون دلار از این مبلغ از ۸۱ سرمایه‌گذار خارجی جذب انجام گرفته هست. در‌صورتی که این پول اینترنتی در ایران مورد هستفاده قرار گیرد، احتمال می‌رود که فضای کسب‌وکار با هستفاده از پول مجازی تلگرام صورت گیرد که تهدیدات اقتصادی برای ایران به‌دنبال خواهد داشت.

عده‌ای دلیل فیلترانجام گرفتن تلگرام را ورود این کلیدواژه (GRAM) و عده‌ای دیگر مسائل امنیتی و جلوگیری از شایعه‌پراکنی در فضای مجازی از سوی برخی افراد را دلیل بر این تصمیم دولت و شورای عالی فضای مجازی دانستند. در حالی که دوروف ادعا می‌کند با قابلیت‌هایی مانند «بلاک چین» می‌تواند فیلتر مخاطبان را دور بخانومد، عده‌ای از کارشناسان این ادعا را به‌دلیل جلوگیری از ریزش مخاطبان تلگرام و فشار به سیستم ایران قلمداد می‌کنند و می‌گویند این ادعا یک ادعای واهی هست و اگر بر فرض محال بخواهد اجرایی شود تا سال‌ها طول می‌کانجام گرفت که دوروف بتواند به این قابلیت دسترسی پیدا کند.

حسین نوری‌خواه، کارشناس فضای مجازی  با اشاره به اینکه عده‌ای می‌گویند می‌توان با قابلیتی به اسم «بلاک چین» جلوی فیلتر انجام گرفتن تلگرام را گرفت، اظهار کـــرد: «معنی بلاک چین که در توییت پنخست دوروف عنوان انجام گرفته بود این نیست که تلگرام قابل فیلتر انجام گرفتن نیست؛ این موارد عسل فردای بود که برخی سایت‌های ایرانی به‌منظور حفظ منافع خود عنوان کـــردند، در دنیای اینترنت نمی‌توان ادعا کـــرد که ما اپلیکیشنی داریم که می‌تواند پایان فیلتر‌ها را دور خانومد.

یک کشور می‌تواند راه‌های ورود آن اپلیکیشن را به داخلش و حتی بعضا فیلترشکن‌ها را هم محدود کند، پس این ادعا یک ادعای واهی هست و منظور مدیر تلگرام دور زدن فیلترینگ از راه‌های دیگر مانند اضافه کـــردن فیلترشکن به تلگرام است نه اینکه تلگرام را به اپلیکیشنی غیرقابل‌فیلتر انجام گرفتن تبدیل کند.» حالا همه به‌دنبال جایگزین تلگرام هستند؛ جایگزینی که محیط کاربری آسان و خدماتی حداقل در حد تلگرام را به آن‌ها به‌صورت رایگان ارائه دهد. انتظار می‌رود بعد از اینکه تلگرام در ایران از دسترس خارج شود، آقام به دنبال یکی از پیام‌رسان‌هایی مانند سروش، آی‌گپ، ایتا، گپ، بله، سلام، بیسفون، واتس‌آپ و ویس‌پی بروند.

اما باید دانست که هرکدام از این اپلیکیشن‌ها چه امکاناتی دارند و آیا می‌توانند با تلگرام رقابت کنند؟

بله شروع فعالیت: ۹۵

هم‌بنیان‌گذار: کاظم کیال، حسین انصاری و مصطفی رادآقا

نسخه دسکتاپ: در دست طراحی

قابلیت ها: انتقال پول، درخوهست پول، مانده کارت، خرید شارژ، پرداخت قبض.

پرداخت عوارض خروج از کشور: امکانات پیام‌رسانی مانند ساخت گروه و کانالارسال فایل و هستیکر

محل عرضه: اندروید، آی‌او‌اس و وب

تعداد مخاطبان: زیاد از یک میلیون نفر

محیط گرافیکی: منحصربه‌فرد و دارای تب پرداخت‌های مالی

پشتیبانی: شرکت سداد

معایب: عدم پخش واضح گیف‌ها سروش شروع فعالیت:
۱۳۹۴

مدیران: محمدرضا علی‌عسگری (مدیرعامل) و سیدمیثم صالحی (مدیریت پیام‌رسان)

نسخه دسکتاپ: دارد

قابلیت ها: ساخت کانال، حذف و ویرایش پیام‌ها در کانال‌ها، حذف مخاطبان، حذف پیام‌های افراد دیگر برای خود، ارسال بازخورد به مدیر کانال‌های عمومی، ثبت نظر و لایک به محتوای منتشر انجام گرفته، شرکت در مسابقات و نظرسنجی‌ها، گفت‌وگوی دو نفره و گروهی، جابه‌جایی سریع پیام‌ها، تماس صوتی رایگان، هستفاده از اینترنت رایگان و بهبود نقایص کدنویسی

محل عرضه: پلت‌فرم‌های اندروید، آی‌او‌اس، ویندوز، لینوکس و مک

تعداد مخاطبان: تا ۲۴ فروردین زیاد از ۵ میلیون نفر

محیط گرافیکی: ساده (پنل کانال‌ها از پنل چت‌ها جدا انجام گرفته‌اند)

پشتیبانی: شرکت توسعه فناوری رسانه سروش

معایب: سرعت‌کم، رابط کاربری ضعیف، عدم مخفی نگه داشتن وضعیت آنلاین بیسفون شروع فعالیت:
۱۳۹۳

مدیران
: مهدی داوری

نسخه دسکتاپ: در حال آماده سازی

قابلیت ها: گفت‌وگوی دو طرفه و گروهی، برقراری ارتباط از طریق کانال‌های محتوا محور، تماس تلفنی، امکان ارسال هر‌گونه فایل و محتوا و امکاناتی از این دست

محل عرضه: اندروید و آی‌او‌اس

تعداد مخاطبان: نامعلوم

محیط گرافیکی: منحصربه‌فرد

پشتیبانی: شرکت فناوری‌های بیسفون (خدمات ارتباط بیس فن)

معایب: نداشتن نسخه به‌جز برای گوشی در حال حاضر آی‌گپ شروع فعالیت:
۹۴
مدیران: محمد‌رسول کاظمی

نسخه دسکتاپ: دارد

قابلیت ها: چت، گروه و کانال، تبدیل چت خصوصی به گروه، ارسال فایل با هر فرمت یا حجم + نقاشی، لایک و دیسلایک در کانال، ویرایش، پاسخ و فوروارد پیام

محل عرضه: پلت‌فرم‌های اندروید، آی‌او‌اس، ویندوز و لینوکس

تعداد مخاطبان: زیاد از ۲۰۰ هزار نفر

محیط گرافیکی: زیاد شبیه به تلگرام تا جایی که مخاطبان فکر می‌کـــردند یکی از نسخه‌های غیر‌حتمی تلگرام هست

پشتیبانی: نامعلوم

معایب: جای خالی هستیکرها، تصویر ها زمینه زیاد ضعیف، انیمیشن‌های غیرضروری و کند واتس‌آپ شروع فعالیت: ۲۰۱۵

مدیران: یان کوم

نسخه دسکتاپ: دارد

قابلیت ها: رمز‌نگاری، رایگان و بک‌آپ‌گیری از هشدارات

محل عرضه: اندروید، آی‌او‌اس، نوکیا، بلک‌بری و سیمبیان

تعداد مخاطبان: تا تاریخ یک بهمن سال ۱۳۹۲ تعداد ۴۳۰ میلیون کاربر

محیط گرافیکی: منحصربه‌فرد

پشتیبانی: توسط شرکت سهامی واتس‌آپ

معایب: نداشتن کانال، باقی‌ماندن پیام حذف انجام گرفته (به صورت حتم به‌صورت پیام خالی)، محدود بودن تعداد اعضای گروه‌ها ایتا شروع فعالیت: ۹۶

مدیران: محسن غفاری

نسخه دسکتاپ: در دست طراحی

قابلیت ها: رابط کاربری آشنا، کاهش هزینه اینترنت، خدمات ویژه به سازما‌ن‌ها و کسب وکارها، قابلیت‌های شگفت‌انگیز ربات‌های هوشمند،

گروه‌های کاربری و کانال‌های اجتماعی، ساخت کانال‌های درختی، فضای ابری نامحدود و همیشگی

محل عرضه: پلت‌فرم‌های اندروید

تعداد مخاطبان: نامعلوم

محیط گرافیکی: به نقل کرد مخاطبان کپی انجام گرفته از تلگرام

پشتیبانی: شرکت طوبی و هاتف

معایب: کم بودن ظرفیت سرورها، پشتیبانی ضعیف ویسپی شروع فعالیت: ۲۰۱۵

مدیران: نامعلوم

نسخه دسکتاپ: نامعلوم

قابلیت ها: قابلیت‌های تلگرام را دارد به علاوه اینکه تماس صوتی رایگان و فعالی دارد

محل عرضه: اندروید و آی‌او‌اس

تعداد مخاطبان: نامعلوم

محیط گرافیکی: شبیه تلگرام

پشتیبانی: توسعه‌دهنده شرکتی هست به نام «SG Atlantic Limited» که مستقر در هنگ‌کنگ هست

معایب: عدم مخفی کـــردن آنلاین بودن گپ شروع فعالیت: ۹۶

مدیران: مهدی انجیدنی

نسخه دسکتاپ: در دست طراحی

قابلیت ها: هشدارات، خدمات، گیم و سرگرمی، چت دو نفره و ایجاد گروه، ارسال تصویر و ویدئو، کسب درآمد، کیف پول همراه و ارسال و
درخوهست وجه، قابلیت وجود چت هزار نفره، منوی کناری و رابط کاربری آسان

محل عرضه: پلت‌فرم‌های اندروید و آی‌او‌اس

تعداد مخاطبان: زیاد از یک میلیون نفر کاربر فعال

محیط گرافیکی: نوآوری و متمایز از سایر پیام‌رسان‌ها

پشتیبانی: شرکت توسعه سامان

معایب: عدم مخفی کـــردن آنلاین بودن تلگرام چه معایبی دارد؟ سوالاتی از نحوه درآمدزایی تلگرام وجود دارد که تاکنون بدون پاسخ مانده هست، مانند: ۱ براساس هشدارات، سرمایه پنخست دوروف، موسس تلگرام ۱ ٫ ۷ میلیارد دلار هست، چگونه فردی بدون هیچ درآمدی و تنها با پول‌های حاصل از کمک‌های آقامی این مقدار پول به‌دست آورده هست؟ ۲ هیچ منبع حتمی در مورد درآمد حتمی تلگرام توضیح نداده هست.

این پیام‌رسان در مارس سال ۲۰۱۸ زیاد از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال داشته که ایجاد چنین فضایی برای پشتیبانی و توسعه نرم‌افزار هزینه زیادی در پی دارد. این هزینه‌ها چگونه تامین می‌شود؟ هزینه‌هایی مانند سرورها، مدیران سرور، توسعه‌دهندگان پلن، کارشناسان پلن و… از کجا به‌دست می‌آید؟ ۳ پلن‌های رایگان که از طریق کمک‌های آقامی کسب درآمد می‌کنند، همواره تبلیغاتی برای جذب کمک آقامی دارند، اما تلگرام حتی برای کمک آقامی هم تبلیغ نمی‌کند.

مثلا آقام نمی‌دانند چگونه به تلگرام کمک مالی کنند! چطور بدون تبلیغ برای کمک آقامی چنین درآمدی کسب انجام گرفته هست؟ ۴ تلگرام ادعا داشته هیچ‌گونه داده‌ای را به افراد بیگانه نداده، اگر این درست هست دلیل گزارش شفاف‌سازی چاپ نمی‌کند. برای مثال گزارشی حاوی هشداراتی مانند چگونه سرور‌ها حفاظت می‌شوند یا افرادی که در مرکز داده‌ها کار می‌کنند چگونه صحت‌سنجی می‌شوند؟ ۵ تلگرام ادعای حفظ حریم شخصی را دارد.

اما هیچ نهاد حاکمیتی تلگرام را از جهت حفظ حریم شخصی تایید نکـــرده هست. چگونه می‌توان به ادعای حفظ حریم شخصی شرکتی که هیچ مدرک حتمی جز اقرار خود ندارد اعتماد کـــرد؟ برای مثال اکثر پیام‌رسان‌ها مانند، Skype، WhatsApp و… مجوز privacyShield اتحادیه اروپا که مربوط به حریم شخصی هست را دارند. دلیل تلگرام چنین مجوزی ندارد؟

همچنین مدیر تلگرام ادعا کـــرده هست می‌تواند با قابلیت‌هایی مانند «بلاک چین» فیلترینگ را دور خانومد و از همین جهت به مخاطبان خود امنیت خاطر می‌دهد که نگران فیلترینگ نباشید، اما سوال اصلی اینجهست که آیا کشوری که بتواند یک اپلیکیشن را فیلتر کند، نمی‌تواند فیلترشکن‌ها را فیلتر کند؟ نگاهی به داده‌های تلگرام در سایت آلکسا نشان می‌دهد که ایرانی‌ها ۷۰ درصد از کل زمان تلگرام را به خود اختصاص داده‌اند و بعد از کشور ایران، آمریکایی‌ها با ۴ درصد در رتبه دوم قرار دارند. روسیه، ایتالیا و آلمان سه کشوری هستند که افزایشین مخاطبان بعدی تلگرام را به خود اختصاص داده‌اند.

روسیه از تلگرام خوهسته بود تا کلید‌های رمخانومگاری مورد هستفاده در این پیام‌رسان را در اختیار این کشور قرار دهد، ولی تلگرام با چنین درخوهستی موافقت نکـــرد. درنهایت تلگرام از سوی دولت روسیه ضرب‌الاجلی تعداد روزه دریافت کـــرده که ۴ آوریل این مهلت به پایان رسید و اکنون دستور فیلترینگ تلگرام در روسیه صادر انجام گرفته هست.

زمانی‌که «وی‌چت» و «وایبر» هم در ایران فیلتر انجام گرفتند، در ابتدا مخاطبان سعی داشتند با هستفاده از فیلترشکن‌ها در محیط آن نرم‌افزار‌ها بماند و به اپلیکیشن دیگری کوچ نکنند، اما درنهایت کند بودن سرعت، آنلاین نبودن با هم دو طرف، کم انجام گرفتن زیاد از حد حجم اینترنت به سبب هستفاده از فیلترشکن و… سبب انجام گرفت تا آقام به پیام‌رسان جدیدی (تلگرام) کوچ کنند. اکنون که بحث فیلتر تلگرام در ایران نسبت به سایر زمان‌ها انجام گرفتت یافته هست و با نگاهی به سابقه فعالیت اپلیکیشن‌هایی که در ایران فیلتر انجام گرفته‌اند می‌توان حدس زد که بعد از مدتی آقام از هستفاده مداوم فیلترشکن روی گوشی موبایل خود خسته انجام گرفته و به‌سوی پیام‌رسان دیگری کوچ می‌کنند.

منبع:روخانومامه فرهیختگان

انتهای پیام/

چه چیزی جایگزین  تلگرام  می شود؟