دوربین دوم در کدام پرچمدار عملکـــرد بهتری دارد؛ آیفون 10، میت 10 پرو یا گلکسی نوت 8 • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

دوربین دوم در کدام پرچمدار عملکـــرد بهتری دارد؛ آیفون ۱۰، میت ۱۰ پرو یا گلکسی نوت ۸

بعد از فتح پرچمداران اخیر، حالا دوربین دوگانه آنقدر فراگیر انجام گرفته که حتی بین میان رده ها هم به چشم می خورد. این قابلیت آرام آرام به یک مزیت رقابتی حیاتی تبدیل انجام گرفته و حسابی توجه مخاطبان را درگیر کـــرده هست. اما اگر بخواهیم ببینیم دهستان از کجا شروع انجام گرفت، باید به کره برویم. هرتعداد سامسونگ سال گذشته دوربین دوگانه را کمی دیرتر از رقبا به گلکسی نوت ۸ (بررسی دیجیاتو) اضافه کـــرد، اما باید بدانید که نخستین موبایل مجهز به دوربین دوگانه توسط این شرکت ساخته انجام گرفته هست؛ یک موبایل تاشو به نام SCH-B710 که در سال ۲۰۰۷ درست ۲ ماه قبل از نخستین آیفون، به شکل محدود برای بازار داخلی کره معرفی انجام گرفت.

ساخت نخستین موبایل مجهز به دوربین دوگانه توسط سامسونگ

نخستین تلفن هوشمند مجهز به دوربین دوگانه هم ساخت کره بود، این بار ال جی که Optimus 3D را در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه کـــرد. اما این HTC بود که در نهایت موفق انجام گرفت با عرضه EVO 3D توجه ها را به دوربین دوگانه جلب کند. به صورت حتم حتماً به یاد دارید که در آن سالها تلویزیون های ۳ بعدی در اوج بودند، پس تعجبی نداشت که دوربین دوگانه هم به عنوانن ابزاری برای ساخت ویدیوهای ۳ بعدی ارائه می انجام گرفت. در نهایت ایده ی تلویزیون ۳ بعدی با شکست روبرو انجام گرفت و این رویه به فرجامی نرسید.

تا ۳ سال بعد که HTC از یک موبایل دیگر با ۲ دوربین پرده برداشت. این محصول One M8 نام داشت و برای نخستین بار دوربین دوگانه را، در روشی شبیه به موبایل های امروزی پیاده سازی کـــرده بود. در موبایل تایوانی دوربین اصلی ۴ مگاپیکسلی (از نوع نخستترا پیکسل) بود و دوربین ۲ مگاپیکسلی دوم، برای افزودن عمق به تصویر هستفاده می انجام گرفت.

پیدا کـــردن ترکیب تیم برنده

جی ۵ با موفقیت مزه داشتن ۲ دوربین را به مخاطبان چشاند

در آن سالها موبایل های اچ تی سی با مشکلات زیادی از جمله عملکـــرد ناپایدار دوربین مواجه بودند و این شرکت در جلب توجه مخاطبان به اهمیت دوربین دوگانه ناکام ماند. با شکست One M8 در حقیقت باید LG G5 را به عنوان محصولی انتخاب کنیم که بالاخره موفق انجام گرفت در سال ۲۰۱۶ دوربین دوگانه را به شکل موفق در اختیار مخاطبان قرار دهد. به صورت حتم ال جی در این محصول نسبت به موبایل های قبلی رویه متفاوتی را پیش گرفته بود. تنها تفاوت دوربین دوم این بود که لنز عریض ۱۳۵ درجه ای داشت و قادر بود سوژه های افزایشی در تصویر جای دهد.

MG 74782 - دوربین دوم در کدام پرچمدار عملکـــرد بهتری دارد؛ آیفون 10، میت 10 پرو یا گلکسی نوت 8

در نهایت سال ۲۰۱۶ زمان اوج گرفتن دوربین های دوگانه بود و رقبا یکی یکی وارد میدان انجام گرفتند، از جمله هواوی که در همکاری با دوربین ساز معروف آلمان لایکا، در موبایل P9 تعریف جدیدی از دوربین دوگانه ارائه داد. پرچمدار هواوی حین عکاسی، هر دو لنز را به شکل با هم دخالت می داد، اینکه لنز نخست رنگی عکاسی می کـــرد و دومی از همان صحنه به شکل سیاه و سفید. در نهایت هم تصویر نهایی از ترکیب این ۲ تصویر تشکیل می انجام گرفت.

سرانجام در سال ۲۰۱۶ و کمی بعد ۲۰۱۷ اپل و سامسونگ هم با آیفون ۶S پلاس و گلکسی نوت ۸ میدان رقابت میان پرچمداران مجهز به دوربین دوگانه وارد انجام گرفتند. اما هر دو شرکت بر خلاف هواوی با اضافه کـــردن لنز تله، دوربین دوم را به عنوان ابزاری برای عکاسی با ۲ برابر زوم اپتیکال در نظر گرفته بودند. در حقیقت وجود لنز تله، بدون افت کیفیت عکاسی با بزرگنمایی ۲ برابر را برای کاربر امکان پذیر می کند.

سال ۲۰۱۶ زمان اوج گرفتن دوربین های دوگانه بود

حالا پس از مدتی آزمون و خطا روی روش های مختلف، به نظر می رسد ۳ تولید کننده نخست موبایل به توافق رسیده اند که بهترین انتخاب برای دوربین دوم لنز تله فوتو هست. اپل، هواوی و سامسونگ هر ۳ پرچمدار اخیر خود را با قابلیت بزرگنمایی ۲ برابر از طریق لنز دوم معرفی کـــرده اند. به صورت حتم تجربه شخصی بنده هم در طول مدتی که به بررسی موبایل های مختلف مشغول هستم، همین موضوع را نشان می دهد که امکان زوم ۲ برابر، در خانومدگی روزمره افزایش از لنز عریض یا حسگر سیاه و سفید به درد می خورد.

بهترین در پیاده سازی

در ادامه نگاهی داریم به عملکـــرد دوربین دوم در آیفون ۱۰ اپل (بررسی دیجیاتو)، هوآوی میت ۱۰ پرو (بررسی دیجیاتو) و سامسونگ گلکسی نوت ۸ (بررسی دیجیاتو). اما قبل از هرچیز، مشخصات دوربین این ۳ رقیب را روی کاغذ مقایسه کنیم.

بهترین دوربین موبایل

بر اساس جدول مشخصات، هر ۳ پرچمدار به دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی مجهز هستند، دوربین دوم به لنز تله فوتو مجهز انجام گرفته و هر ۳ قادر هستند تصویر هایی با زمینه محو ثبت کنند. به صورت حتم تفاوت هایی هم در این بین به چشم می خورد. دوربین دوم آیفون ۱۰ و نوت ۸، مثل دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی هست. رقمی که برای میت ۱۰ پرو ۲۰ مگاپیکسل در نظر گرفته انجام گرفته هست. تفاوت دیگر اینکه دوربین دوم در میت ۱۰ پرو سیاه و سفید هست. این دوربین هشداراتی مثل کنترهست و میزان نور را ثبت می کند و اضافه کـــردن رنگها بر عهده دوربین اصلی قرار دارد.

بهترین دوربین موبایل

دریچه دیافراگم دوربین میت ۱۰ پرو افزایش از ۲ رقیب باز می شود و این موضوع ضریب اف دوربین را به ۱.۶ رسانده هست، در نتیجه این محصول قادر هست در محیط های تاریک نور افزایشی جذب کند (برای آشنایی با تاثیر گشادگی دریچه دیافراگم در کیفیت دوربین موبایل مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنیم). اما در طرف مقابل گلکسی نوت ۸ نخستین تلفن هوشمند بود که با دوربین دوگانه عرضه انجام گرفت و در هر ۲ لنز به لرزشگیر اپتیکال مجهز بود. کمی بعد اپل هم آیفون ۱۰ را با همین خصوصیت رونمایی کـــرد و به رقیب کره ای خود پیوست.

دنیای واقعی

اما گذشته از مباحث تئوری، در دنیای واقعی تا تایمی نور محیط معقول باانجام گرفت، لنز دوم هر ۳ محصول قادر هست شما راضی کند. اگر به بخش های تیره در پایین تصویر توجه کنید، گلکسی نوت ۸ موفق انجام گرفته با کنترهست معقول تری عکاسی کند و جزئیات برگ های تیره نمایان تر هستند، اما هر سه محصول در مجموع نمره قبولی را دریافت می کنند.

بهترین دوربین موبایل

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی پیوند ها کلیک کنید: نمونه تصویر میت ۱۰ پرو، نمونه تصویر گلکسی نوت ۸، نمونه تصویر آیفون ۱۰٫ یک تفاوت دیگر اینکه گلکسی نوت ۸ تصویر را با رنگ هایی اشباع تر از دو رقیب دیگر ثبت می کند.

بهترین دوربین موبایل

در برش ۱۰۰ درصد از تصویر بالا، عملکـــرد میت ۱۰ پرو با کمی نویز همراه هست و در آیفون ۱۰ پردازش های ثانویه میزان جزئیات را کمی کاهش داده اند. تصویر در اندازه واقعی: نمونه تصویر میت ۱۰ پرو، نمونه تصویر گلکسی نوت ۸، نمونه تصویر آیفون ۱۰٫

بهترین دوربین موبایل

اما تفاوت اصلی تایمی مشخص می شود که در تصویر نوشتار وجود داشته باانجام گرفت. این همان جایی هست که لرزشگیر اپتیکال گلکسی نوت ۸ خودش را نشان می دهد. در برش ۱۰۰ درصد از تصویر پایین مشاهده می کنید که متن در تصویر ثبت انجام گرفته با نوت ۸ و آیفون ۱۰، به مراتب از میت ۱۰ پرو خوانا تر هست.

بهترین دوربین موبایل

در سناریوی بعدی عکاسی از سوژه های متحرک را امتحان کـــردیم.

بهترین دوربین موبایل

در برش ۱۰۰ درصد از این تصویر، باز هم مزیت وجود لرزشگیر اپتیکال در دوربین دوم گلکسی نوت ۸ نمایان می شود. آیفون هم به دلیل سرعت بالای عملکـــرد خود موفق انجام گرفته خودروهای در حال حرکت را واضح ثبت کند، اما پرچمدار سامسونگ از نظر خوانا بودن متن و وضوح سوژه های متحرک بالاترین نمره را دریافت می کند.

بهترین دوربین موبایل

شاید دقت کـــرده باشید که برخی اوقات گوشه های تصویر، در تصویر ها تار یا با جزئیات کم ثبت می شود. دلیل این موضوع هم به ضعف دشوار افزار و حسگر دوربین ها برای فوکوس روی گوشه های تصویر باز می گردد. برای اینکه کمی به ۳ پرچمدار تحت بررسی دشوار گرفته باشیم، این تصویر را ثبت کـــردیم تا توانایی دستگاه برای ثبت جزئیات و فوکوس روی گوشه تصویر مشخص شود.

بهترین دوربین موبایل

در برش ۱۰۰ درصد از این تصویر مشاهده می کنیم که آیفون ۱۰ و نوت ۸ نمره قبولی را دریافت کـــرده و در ثبت جزئیات در گوشه تصویر موفق تر هستند.

بهترین دوربین موبایل

اما کاربرد اصلی لنز تله هنگامی هست که سوژه در فاصله دور از شما قرار داشته باانجام گرفت. در تصویر بعدی می خواهیم بدانیم کدام پرچمدار قادر هست در نور کم تصویری واضح از سوژه ای دور دست تهیه کند.

بهترین دوربین موبایل

در برش ۱۰۰ درصد از این تصویر هر ۳ پرچمدار نمره قبولی را دریافت می کنند، اما میت ۱۰ پرو به لطف ضریب اف ۱.۶ در جذب نور کافی، از دو رقیب خود موفق تر هست که با ضریب ۱.۷ و ۱.۸ تصویر را ثبت کـــرده اند.

بهترین دوربین موبایل

اما اگر سوژه نزدیک و محیط باز هم نسبتاً تاریک باانجام گرفت چطور؟

بهترین دوربین موبایل

در محیط نه تعدادان پر نور داخلی، میت ۱۰ پرو با ضریب اف معقول خود جزئیات را به نیکوی ثبت می کند. دوربین دوم گلکسی نوت ۸ هم نمره قبولی را دریافت می کند، اما به نظر می رسد آیفون ۱۰ برای کاهش نویز تصویر، مجبور انجام گرفته کمی از جزئیات تصویر را فدا کند.

بهترین دوربین موبایل

۳ پرچمداری که در این بررسی حضور دارند همگی از باکیفیت ترین موبایل هایی هستند که تا امروز به بازار عرضه انجام گرفته اند و برچسب قیمت گرانی هم دارند، بر همین اساس انتظار می رود بهترین عملکـــرد ممکن را داشته باشند. این موضوع به صورت حتم تا حد زیادی هم صدق می کند و هر محصول نقاط قوت و ضعف خود را دارد. اما اگر اختلاف قیمت قابل توجه بین این ۳ موبایل در بازار کشورمان را در نظر بگیریم، برنده نهایی تا حد زیادی مشخص می شود. بر اساس نمونه تصویر هایی که مشاهده کـــردیم، به نظر می رسد گلکسی نوت ۸ به آسودهی می تواند با عملکـــرد عالی خود، رقیب گران قیمت تر یعنی آیفون ۱۰ را از میدان رقابت خارج کند.

بهترین دوربین موبایل

میت ۱۰ پرو با گشادگی معقول دریچه دیافراگم خود در محیط های کم نور عملکـــرد نیکوی دارد، اما یک مزیت حیاتی در گلکسی نوت ۸ به چشم می خورد که این محصول را به انتخاب بهتری تبدیل می کند. هر دو لنز دوربین دوگانه در پرچمدار سامسونگ به لرزشگیر مکانیکی مجهز هستند و اهمیت این موضوع را تایمی احساس می کنید که در حال عکاسی با لنز تله از فواصل دور باشید. به نظر شما کدام یک از این ۳ تولید کننده اصلی موبایل در جهان، بهتر از ۲ رقیب موفق انجام گرفته دوربین دوم را در پرچمدار آخر خود پیاده سازی کند.

در پایان از شما دعوت می کنیم با بهترین پرچمداران سال ۲۰۱۷ به انتخاب دیجیاتو آشنا شوید.

مطالعه افزایش در همین زمینه:

گلکسی نوت ۸ و تصویر هایی که اشتهای شما را بیدار می کنند

گشادگی دریچه دیافراگم چیست و ضریب اف چه تاثیری در کیفیت دوربین موبایل شما دارد

موبایل شما می تواند تصویر های بهتری بگیرد

دوربین های دوگانه چگونه کار می کنند و تفاوت تکنولوژی آنها در چیست؟

آیا دوربین های دوگانه فردا عکاسی با موبایل را می ساخانومد؟

چگونه با موبایل های دارای دوربین دوگانه بهترین تصویر ها را بگیریم؟

فراتر از ماژول دوگانه؛ کمپانی لایت چگونه کیفیت دوربین DSLR را به موبایل می آورد؟

دلیل گلکسی اس ۸ دوربین دوگانه نداشت؟

تقابل دوربین های تک لنزی و دوگانه؛ کیفیت حیاتی تر هست یا تجربیات تازه؟

دیجیاتو در یلدا خاطره ها را ورق می خانومد؛ تصویر های به یادماندنی تحریریه