رویدادی تحلیلی عسل فردا - اخبار > آقاانِ به ظاهر آهنین! • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶


به نقل عسل فردا، «آقاان آهنین» بعد از شش سال به تلویزیون برمی گردند. هستارت پلن «آقاان آهنین» در سال ۱۳۷۷ خورد؛ یک پلن جالب و پرانرژی که افزایش سرگرمی‌محور بود تا ورزشی. در پلن های نخست افزایش شبیه ژانگولر بود و ورزشکارانی از رشته‌های ورزشی مختلف در آن شرکت می کـــردند. حتی یکی از قهرمانان قایق رانی از مرحله مقدماتی آن صعود کـــرد. اما کم کم پلن مخاطب پیدا کـــرد و آیتم‌هایش دشوارتر انجام گرفت تا مثلاً به هستانداردهای جهانی نزدیک شود و شرکت کننده ها فقط از رشته های سنگینی مثل پاورلیفتینگ بودند با بدن‌های درشت و ورزیده.


هرچه مسابقات جدی‌تر می‌انجام گرفت، نتیجه گرایی شرکت کننده ها هم افزایش می انجام گرفت؛ طوری که در یکی از پلن ها، شرکت کننده قدیمی که سابقه سه بار نایب قهرمانی هم داشت، با اعتراض به داوری و دست ندادن با نفرات برگزیده، نتایج را هم زیرسوال برد. از یک جایی به بعد، هم حاشیه‌هایی برای مسابقات پیش آمد، هم آقاان آهنینی که مشهور انجام گرفته بودند و در منطقههای شان باشگاه بدن سازی و شاگرد داشتند، حواشی عجیبی را رقم زدند.


اگر حاشیه برخی فوتبالیست های معروف، محدود به دوردور با خودرو و شرکت در حیاتیانی ها بود، حاشیه برخی از آقاان آهنین، شکل‌های عجیب و بعضاً خطرناک و باورنکـــردنی داشت.


از حدود ۶ سال قبل و بعد از درگیر انجام گرفتن خوهسته و ناخوهسته تعدادنفر از شرکت کنندگان این پلن در قتل و درگیری، پخش این پلن قطع انجام گرفت و معلوم نیست حالا چه چیزی عوض انجام گرفته که قرار هست مجدد شاهد پخش این مجموعه در نوروز باشیم. به ویژه این که نوروز  با تعطیلی مدارس مخاطب نوجوان همراه هست و مخاطب دنبال چنین پلن ای، همین‌ها هستند اما گویا روح ورزش در این مسابقات نخستویت نازل تری نسبت به نتیجه دارد.


باتوجه به این که از همان سال های نخست، برگزاری مسابقات توسط تلویزیون و با حمایت حامیان مالی و بدون نظارت دقیق فدراسیون یا کمیته خاصی، عسل فردا و ابهامات زیادی درباره رواج دوپینگ در این مسابقات را تقویت می کـــرد و به تازگی هم صحبت های قهرمانان سابق مسابقات به این ماجرا دامن زده، امروز مروری داریم بر صحبت های قهرمانان قبلی و حواشی این مسابقات.


نقبی بر حاشیه‌های پایان‌ناپذیر آقاان آهنین


نزاع، دوپینگ و دیگر هیچ!

مرتضی اخوان- رویداد ساخت سری جدید مسابقات «آقاان آهنین» برای پخش در نوروز پیش رو آن هم بعد از ۶ سال دوری آقاان آهنین از سیمای ملی، سبب انجام گرفت تا بار دیگر حاشیه‌های داغ این مسابقه در سال‌های نه تعدادان دور که هنوز اثراتش بر پیکره جامعه و به ویژه قشر جوان نمایان هست، تداعی شود. حاشیه‌هایی که مروری بر آن‌ها نشان می‌دهد «آقاان آهنین» همان‌قدر که می‌تواند برای رسانه ملی با توجه به اقبال عمومی فرصت باانجام گرفت، همان‌قدر هم می‌تواند باعث نگرانی باانجام گرفت.


 نزاع؛ از صحنه تا خیابان!

نزاع، دعوا و درگیری فیزیکی و… همه و همه واژگان مشترکی هست که طی سال‌های پخش مسابقه آقاان آهنین بارها از رسانه‌ها و درباره شرکت کنندگان این مسابقه شنیده انجام گرفته هست. از رویداد حمله دو نفر از  برادران قرایی به دوست سابق‌شان علی مکاری، آن هم با شمشیر سامورایی بگیرید تا نزاعی که به درگذشت روح‌ا… داداشی، قهرمان سابق همین مسابقات انجامید. هر تعداد در ماجرای داداشی او شروع کننده ماجرا نبود. حتی ماجرای نقدعلی اسماعیلی هم که شمشیر خورد، هنوز داغ هست. درگیری‌هایی که فقط به نزاع‌های خیابانی ختم نمی‌انجام گرفت بلکه پیش از آن، در پشت صحنه ضبط پلن هم میان ورزشکاران رقم خورده بود.


 دوپینگ هستروئید و روان‌های مغشوش

مصرف ماده ممنوعه «هستروئید» در زمان برگزاری مسابقات، یکی از حیاتی‌ترین عوامل درگیری‌های آقاان آهنین سر ضبط پلن بود. ماده‌ای ممنوعه‌ که دوپینگ محسوب می‌شود و به اذعان زیادی از قهرمانان این رشته در سر ضبط مسابقه آقاان آهنین، ۹۹ درصد ورزشکاران از این ماده هستفاده می‌کـــردند. ماده‌ای که علاوه بر تاثیرات فیزیکی قوی و غیرمجاز بر روی ورزشکاران، به اختلالات روانی و بالا رفتن هیجان در آن‌ها و دعوا و درگیری میان‌شان منجر می‌انجام گرفت.


 متداوم پای داوری در میان هست!

مسئله داوری در طول این سال ها، یکی از متهمان درجه یک حواشی مطرح بوده هست. مسئله ای که به نقل کرد ورزشکاران این رشته، متداوم یکی از عوامل حاشیه در پلن بوده هست. بخشی از حواشی آقاان آهنین در سال‌های پخش، داوری بود که به نقل کرد اهالی این رشته میان ورزشکاران تفرقه می‌انداخت. مسئله‌ای که به صورت حتم متداوم «خودنگاه» آن را تکذیب می‌کـــرد و می‌کند.


 نانقل کرد‌های «محراب فاطمی» در آستانه پخش مجدد آقاان آهنین

۹۹ درصد آقاان آهنین از مواد نیروزا هستفاده می کـــردند

محراب فاطمی، همان جوان خوش سیمای قوی‌ترین آقاان ایران که در سال‌های ابتدایی پخش آن از سیمای ملی، بدجور در میان جوانان و علاقه‌مندان به این ورزش محبوب انجام گرفته بود، حالا در آستانه ساخت و پخش مجدد این پلن از سیمای ملی در نوروز ۹۷ در گفت‌وگو با وب سایت ورزش۳، حرف‌های جالبی زده هست. حرف‌هایی که نه تنها بوی دلخوری می‌دهد بلکه نشان می‌دهد پشت پرده این مسابقه تا چه اندازه دستخوش حواشی داغ و ریز و درشت بوده هست. در ادامه بخش‌هایی از صحبت‌های او را از نظر خواهید گذراند.

  من که با تعطیلی این مسابقه آسوده‌تر از قبل هستم! تا تایمی که این رقابت‌ها برگزار و از تلویزیون پخش می‌انجام گرفت، متداوم در حاشیه بودیم اما الان آسوده خانومدگی‌ام را می‌کنم و به کسی کاری ندارم.

  ٩٩‌درصد بچه‌هایی که در قوی ترین آقاان شرکت می‌کـــردند، از هستروئید و دیگر مواد نیروزا هستفاده می‌کـــردند. به همین دلیل هم بود که به جز یک عده انگشت شمار، بقیه یکی، دو سال مطرح می‌انجام گرفتند و خیلی زود کنار می‌رفتند.

  مسابقه آقاان‌ آهنین طرفداران زیادی داشت و برخلاف اعلام صداوسیما که نقل کرد بود دومین پلن پربیننده نوروز هست، من می‌دانم که با فاصله پربیننده‌ترین پلن نوروز محسوب می‌انجام گرفت.

  مرگ روح‌ا… داداشی مزید بر علت انجام گرفت تا تفکر منفی راجع به ورزشکاران به وجود بیاید. من می‌توانم بگویم این حاشیه‌هایی که نقل کرد می‌انجام گرفت، اکثرا واقعیت داشت. از دعوا و درگیری تا دوپینگ در این رقابت‌ها صورت می‌گرفت!


 «قرایی» و «دارابی» معتقدند حواشی  «آقاان آهنین» بزرگ نمایی انجام گرفته هست

چاقوکشی در پلن کذب محض هست!


«رضا قرایی» و «مسلم دارابی» که هر دو نفر سابقه قهرمانی در آقاان آهنین را دارند، به تازگی درباره حاشیه های این پلن در گفت‌وگو با ایسنا و منطقهوند حرف‌هایی زده‌اند که خواندنی هست.

  «رضا قرایی» می گوید: «حضور در مسابقه آقاان آهنین انگیزه ای برای ما و پایان ورزشکاران این رشته در طول سال بود اما دیگر دلیلی نمی بینم به خودم فشار بیاورم. اختلاف و مشکل در هر رشته ای پیش می آید. ورزشکاران این رشته از نظر اندامی درشت هستند و به همین دلیل اخبار مربوط به آن ها بزرگ نمایی می شود، اما چاقوکشی و قمه کشی در حاشیه پلن آقاان آهنین کذب محض هست. درباره اختلاف بین برادران فاطمی و برادران قرایی، طبیعی بود که ما با هم خیلی رابطه دوستانه ای نداشته باشیم و حتی کری خوانی کنیم. قبل از من محراب فاطمی تعداد بار قهرمان انجام گرفته بود و تایمی من آمدم، تعداد سال پشت سر هم قهرمان انجام گرفتم. هم ما چهار برادر بودیم که در مسابقات شرکت می کـــردیم و هم برادران فاطمی. این شباهت ها هم باعث این بحث ها انجام گرفته بود.»

  «مسلم دارابی» هم معتقد هست: «به نظرم یک سری دنبال بهانه بودند تا جلوی پخش مسابقه آقاان آهنین را بگیرند وگرنه این که یکی، دو نفر در خانومدگی شخصی شان دچار حاشیه انجام گرفتند، چه ارتباطی به پخش نانجام گرفتن این پلن داشت؟ مگر در فوتبال و والیبال چنین اتفاقاتی رخ نمی دهد؟ در این رشته هم درگیری به وجود می آید و هم جلوی دوربین گیمکنان به هم فحش می دهند. قرار نیست تایمی یک نفر اشتباه می کند، همه تنبیه شوند. این که می گفتند در مسابقه آقاان آهنین هر سال دعوا می انجام گرفت، درست نبود. در ١٠سالی که این مسابقه برگزار می انجام گرفت، من فقط یک بار دیدم که ورزشکاران با هم دعوا کـــردند. واقعا ١٠سال، یک دعوا آمار بدی هست؟ این نفرات با این اندام و قدرت که کامیون و هواپیما جابه جا می کنند، ابداً دعوایی نبودند.»


 


منبع: روخانومامه خراسان