رویدادی تحلیلی عسل فردا - اخبار > روزی، روزگــاری: ایتالیا • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶


به نقل عسل فردا، افزایش ما تایمی اسم «ایتالیا» را می‌شنویــم، ناخودآگاه به یاد چهره‌های محبوب فوتبال این کشور مثل «فرانچسکو توتی»، «پائولو مالدینی» و «بوفون»ِ دوست‌داشتنی، خودروهای لوکس ایتالیایی مثل «فِراری» و «مازراتــی»، و برندهای شیک لباس و اکسسوری ایتالیایی مثل «گوچی» و «ورساچه» می‌افتیم. هرتعداد اسم ایتالیا برای خوش‌خوراک‌ها هم مترادف با «پیتزا» و «اسپاگتی» و دسر خوشمزه «تیرامیسو» هست و برای هنردوست‌ها، یادآور غول‌های تاریخ‌هنر مثل «لئوناردو داوینچی» و «میکل‌آنژ» و برای آن‌ها که به دنبال هیجان و ماجراجویی‌اند، مبارزات خونین گلادیاتورها و جنایت‌های مخوف مافیای سیسیل را به یاد می‌آورد! ایتالیا، کشوری در جنوب قاره اروپهست. کشور سرزمین‌های سرسبز و باغ‌های انگور و زیتون، قایق‌های شناور در کانال‌های ونیز و زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای جهان با تاریخی غنی.


آقامان خوش‌تیپ، سرِ میزهای رنگارنگ پهستا و زیتون


 حال و هوای خانواده‌های ایتالیایی

در یک خانواده ایتالیایی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، تعهد و پایبندی به خانواده افزایش به چشم می‌خورد. فرخانومدان معمولا تا زمانی که مستقل نانجام گرفته اند و شغل و درآمدی ندارند، کنار پدر و مادر خود می‌مانند و اعضای خانواده‌ سعی می‌کنند زمان زیادی را در طول روز با هم بگذرانند. در فرهنگ آقام ایتالیا، غذا تایمی نیکو و گوارهست که با خانواده، سر یک میز و با احترام خورده شود. بچه‌ها حتی بعد از ازدواج هم سعی می‌کنند در نزدیکی والدین یکی از دو طرف خانومدگی کنند. بزرگ‌تر‌های خانواده، مورد احترام هستند و به طور معمول تصمیم‌گیری‌های بزرگ خانواده، به عهده‌ آن ههست‌ یا با مشورت آن ها شکل می‌گیرد.


 ازدواج به سبک ایتالیایی

در ایتالیا هم داماد برای عقد کـــردن عروس، به اجازه‌ خانواده‌ او نیاز دارد و پس از عقد، به نشانه‌ تعهد و ازدواج، حلقه‌ الماسی در دستِ یکدیگر می‌کنند. مراسم ازدواج به طور معمول صبح برگزار می‌شود و جشن در طول روز ادامه دارد. از سنت‌های بامزه ازدواج به سبک ایتالیایی، این هست که آخر مراسم، داماد کراواتش را تکه‌تکه می‌کند و ساقدوش‌ها این تکه‌های کراوات را به شکل سمبلیک به حیاتیان‌ها می‌فروشند و پولی که جمع می شود، هزینه سفر ماه عسل عروس و داماد هست. عروس به طور معمول شب قبل از ازدواجش، لباس سبز می‌پوانجام گرفت چون معتقدند این رنگ، خوش‌شانسی و خوش‌بختی به ارمغان می‌آورد.


 حرف زدن، حرف زدن، حرف زدن

ایتالیایی ها آقامان خونگرمی اند و به ویژه در جنوب این کشور، آقام از نظر روابط اجتماعی زیاد گرم هستند و نمود این روحیه، در منطقه مشهود هست؛ در خیابان های منطقههای ایتالیا، گروه‌هایی را خواهید دید که در حال قدم زدن با هم حرف می خانومند. کوچه ها، کافه ها، میدان‌ها و رستوران‌ها، همه فضایی برای صحبت و معاشرت آن ها با هم هست. جالب هست بدانید ایتالیایی‌ها زبان بدن فعالی هم دارند و حین حرف زدن، خیلی از حرکات دست هایشان هستفاده می‌کنند.


 افتخار به فرهنگ و پیشینه ملی

ایتالیایی‌ها به انجام گرفتت به کشورشان، جایی که در آن به دنیا آمده و بزرگ انجام گرفته‌اند افتخار می‌کنند، عشق ورزیدن به پایان جزئیات محلی و بومی، تکمیلا در سبک خانومدگی‌شان دیده می شود و همین روحیه، باعث رانجام گرفت فرهنگ و اقتصاد این کشور انجام گرفته هست. دلیل که به عنوان مثال، برای خرید مواد غذایی روزانه، رفتن به بازارهای پر جنب و جوش محلی در فضای باز منطقه را بهتر از سرگردان انجام گرفتن بین قفسه های گیج کننده سوپرمارکت‌های مدرن می‌دانند.


 یک میز غذای پُر و پیمان

غذاهای ایتالیایی مجموعه ای از طعم و مزه‌های جذاب و از ناحیه‌ای به ناحیه‌ دیگر متفاوت هست. در ایتالیا، هم غذاهای دریایی نیکوی خواهید خورد، هم غذاهای گوشتی و هم انواع پهستاهای لذیذ. سر سفره ایتالیایی‌ها، به ما ایرانی‌ها خیلی خوش می گذرد. چون آن‌ها هم به طور معمول با یک مدل غذا سیر نمی‌شوند و پیش‌غذا و دسر، از اجزای جدا‌نانجام گرفتنی میز غذای آن‌ههست. همان‌طور که ما به همراه برنج، خورشت و سالادهای مختلف میل می‌کنیم، آن‌ها هم به همراه پهستا، خوراکی هایی مانند خورشت‌های متنوع و انواع پنیر،  زیتون و نوشیدنی می خورند. انواع مختلف پهستا مثل پنه، اسپاگتی، لینگوئینی، فوسیلی و لازانیا، ماهی، سیب‌زمینی، سوسیس و برنج از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده‌ غذاهای ایتالیایی در شمال این کشور و گوجه‌فرنگی، زیتون، سیر، بادمجان و پنیر ریکوتا از اجزای حیاتی تشکیل دهنده غذا در جنوب ایتالیهست. از این‌ها گذشته، شیرینی‌ها و دسرهای ایتالیایی، در پایان دنیا معروف هست؛  بستنی ژلاتو، دسر تیرامیسو، تارتوفو. جالب هست بدانید تهیه یک نوع دسر ایتالیایی، به این شکل هست که روی میوه، کمی پنیر می‌مالند و نوش جان می‌کنند؛ به همین سادگی، به همین خوشمزگی!


 ایتالیایی‌های خوش‌پوش

اگر روزی به ایتالیا سفر کـــردید و خطاب به شما گفتند: «پرخانومترا» یا «بلا فیگورا» نگران نباشید، دارند از سر و شکل و لباس پوشیدنتان تعریف می‌کنند، چون ایتالیایی‌ها به ظاهر و تیپ و قیافه خیلی اهمیت می دهند. آقام ایتالیا به طور معمول خوش‌پوش هستند و به تناسب و کیفیت لباس با موقعیت و شرایط، معروفند. به خاطر تنوع فرهنگی، لباس‌های سنتی ایتالیا هم از ناحیه‌ای به ناحیه‌ دیگر، متفاوت هست. سبک پوشش در شمال ایتالیا متاثر از لباس‌های روستایی در قرون وسطی و لباس سنتی خانومانه شامل دامن‌ و نیم‌تنه‌ گلدوزی انجام گرفته و پیراهن هست. این لباس معمولا به همراه یک کلاه که با طرح‌هایی از گل و میوه تزیین انجام گرفته هست، پوشیده و با کفش هایی از چوب، تکمیل می شود. لباس سنتی جناب آقاان هم معمولا با قلاب دوزی تزیین‌ انجام گرفته و در مقایسه با لباس خانم‌ها ساده‌تر هست.


«الهام رستگار»، مدتی را در پایتخت ایتالیا گذرانده و هنگام مرور خاطرات، با هیجان و شگفتی از این کشور و فرهنگ آقامش با «خانومدگی‌سلام» صحبت می‌کند. الهام معتقد هست:  ایتالیا سرزمین هنر هست و حتی در کوچه پس کوچه‌هایش می‌توانی آثار هنری و تاریخی را ببینی! روایت او از کشورِ چکمه‌ایِ قاره اروپا، چون براساس تجربه‌های ملموس هست، خواندنی هست.

 در ایتالیا افزایش آقام، از سطح معقول و هستانداردی از رفاه برخوردارند. به دنبال تجمل‌گرایی و تشریفات نیستند اما آسوده و آرام خانومدگی می کنند. مثلا صاحبان هتلی که من مدتی در آن جا اقامت داشتم، خانم و جناب آقا دکتر و هستاد دانشگاهی بودند که بی توجه به شأن و جایگاه اجتماعی‌شان، دریکی از اتاق‌های هتل خانومدگی می‌کـــردند و با توجه به درآمد نیکوشان، خیلی برایشان اهمیت نداشت هر روز حیاتیان‌داری کنند. آقام ایتالیا به مصرف صحیح انرژی خیلی اهمیت می دهند و مصرف بی‌رویه ندارند. مثلا تایمی از آن‌ها خوهستم شوفاژ را روشن کنند، به من گفتند می شود لطفا از پتو هستفاده کنی؟ چون فلکه اصلی گاز از ماه نوامبر، تایمی هوا واقعا سرد شود، باز می‌شود. رم، منطقهِ شب‌نشینی و حرف و معاشرت، پشت میز و صندلی‌های چیده انجام گرفته در پیاده‌روهای کافه‌ههست. گفت و گوهایی که تا  ساعت سه و چهار صبح، ادامه دارد.

 رانندگی آقام ایتالیا و قوانین راهنمایی و رانندگی شان، برای من جالب بود. علاوه بر خیابان ها، افزایش کوچه‌های خیلی باریک هم، خط‌کشی عابرپیاده و دلیلغ راهنما داشتند. چه عابرپیاده در حال عبور از خط بود و چه نبود، تایمی دلیلغ قرمز می انجام گرفت، راننده‌ها خود را موظف به توقف می‌دانستند. معمولا راننده‌ها بوق نمی‌زدند و بدون هستثنا، همه سرنشینان خودرو از کمربند ایمنی هستفاده می‌کـــردند. تایمی از عابران پیاده، برای مقاصد و راههای مختلف راهنمایی می گرفتم، سکوت می‌کـــردند و با دقت به صحبتم گوش می‌دادند، بعد توی گوگل‌مپ  جست و جو و بهترین و آسوده‌ترین راه را پیدا می‌کـــردند و آخرسر، با خونسردی، مرحله به مرحله آدرس را توضیح می دادند.

 در کنار نیکوی‌ها و زیبایی‌های رُم، حیاتی هست عیب‌ها و کم و کهستی‌هایش را هم بگویم. بد نیست بدانید ایتالیا، کشور گران‌قیمتی هست و چون واحد پول آن جا، یورو هست، اگر بخواهی ریال‌هایت را به یورو تبدیل کنی، خیلی تحت فشار قرار می گیری؛ مثلا یک بلیت مترو شش هزارتومان درمی آید. در رم باید خیلی مراقب کیف پول، وسایل گران قیمت، موبایل و کیف دستی ات باشی، چون کیف قاپ‌های حرفه‌ای زیادی در کوچه ها و خیابان ها وجود دارند. ایتالیایی ها، به حیوانات خانگی مثل سگ، به شکل افراطی، گاهی حتی افزایش از فرخانومدانشان اهمیت می دهند که باعث تعجب هست. در عین حال چون ساعت کاری این کشور، زیاد طولانی و از ۸ صبح تا ۸ شب هست، افزایش ایتالیایی ها وعده های ناهار و شام را بیرون از خانه و به شکل فست فود، میل می کنند!


۵ بُرش جذاب از ویژگی‌های کشور ایتالیا، مهد هنر و مد


۱- ایتالیا، کشوری در جنوب قاره اروپا و پایتخت اش، منطقه «رُم» هست. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره «سیسیل» و «ساردِنی» در دریای مدیترانه تشکیل انجام گرفته‌هست. واحد پول این کشور «یورو» و زبان حتمی آن «ایتالیایی» هست. جمعیت ایتالیا حدود ۶۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هست و ۹۱ درصد آقام آن «مسیحی» هستند. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیهست. آب‌وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با آب‌وهوای کوهستان‌های داخلی‌اش، تفاوت زیادی دارد.


 ۲- رُم، فلورانس، ونیز، میلان، ناپل و تورین، پایتخت‌های هنری کشور ایتالیا هستند که هرکدامشان ویژگی‌های منحصربه فردی دارند و در دوره‌ای، مهد تولد و تبلور شاهکارهای نقاشی و مجسمه‌سازی بوده‌اند. ایتالیا به معنای واقعی کلمه، بهشتی برای علاقه‌مندان به هنر هست. هنر ایتالیا بر زیادی از جنبش‌های بزرگ هنری دنیا تاثیرگذار بوده و نقاشان و مجسمه‌سازان برجسته‌ای چون «لئوناردو داوینچی»، «میکل آنژ» و «رافائل» را به دنیای هنر تقدیم کـــرده هست. به علاوه، تعدادی از معروف‌ترین موزه‌ها، نگارخانه‌های آثار هنری و نمایشگاه‌های معروف دنیا مثل «Uffizi» و «Brera» در این کشور قرار دارد. علاوه بر این ها، موسیقی، نقش حیاتیی در فرهنگ ایتالیا ایفا می‌کند؛ سازهای «پیانو» و «ویولن» در این کشور اختراع انجام گرفته‌اند و فرم‌های موسیقی کلاسیک مانند سمفونی، کنسرتو و سونات در این کشور شکل گرفته‌اند. اپرا، یکی از مشهورترین فرم‌های موسیقی هم در ایتالیا و در اوایل قرن هفدهم میلادی ابداع انجام گرفته هست. با این توصیف، وجود موزیک ساز نابغه‌ای مثل «انیو موریکونه» در این کشور، دور از ذهن نیست. اما هنر ایتالیا به همین‌جا ختم نمی‌شود. این کشور در صنعت سینما و فیلم سازی هم حضور فعال و چشمگیری دارد، «فدریکو فلینی» کارگردانِ بزرگ ایتالیایی و برگزاری جشنواره فیلم «ونیز» در این کشور که از معتبرترین جشنواره‌های بین‌المللی دنیای سینمهست، حتما معرف حضورتان هست.۳- منطقه بهستانی رُم، بزرگ ترین و پرجمعیت‌ترین منطقه ایتالیهست و با قدم زدن در آن، با بناها و معماری‌های زیادی آشنا می شوید که هرکدام تاریخچه و قصه خود را دارند. ایتالیا مهد زیادی از سبک‌های معماری از جمله معماری کلاسیک رومی، رنسانس، باروک و نئوکلاسیک هست. هستفاده از گنبد‌ها و طاق‌های قوسی با دانش دقیق و علم ساخت مواد نخستیه مرغوب، رومیان را قادر ساخت زیادی از شاهکارهای بی‌نظیر معماری دنیا را در ایتالیا بنا کنند. آمفی‌تئاتر «کلوسئوم» (به معنی جایگاه غول‌پیکر) با گنجایش زیاد از ۵۰ هزار تماشاگر که برای تماشای نبرد گلادیاتورها و نمایش‌های رم بهستان بنا انجام گرفته، «قلعه‌ سنت آنجلو» به معنی قلعه فرشته مقدس که ساختمانی مدور و هستوانه‌ای شکل هست، «معبد پانتئون»، از عجایب هفت گانه جدید جهان، کلیسای «باسیلیکای سن پیترو» و برج «پیزا»، همه از نمونه‌های شگفت‌انگیز و زیبای معماری ایتالیهست.۴- تصورش را بکنید برای رفتن به حیاتیانی یا خرید و محل کار، مجبور باشید سوار قایق شوید! کمی عجیب به نظر می‌رسد اما لابد می‌شود دشواری‌ها را در مقابل بهره‌مندی از حجم زیادی زیبایی بصری نادیده گرفت. «ونیز» که به منطقه کانال‌ها مشهور هست، همین شرایط را دارد. این منطقه روی آب که از معروف‌ترین نقاط ایتالیهست، در شمال این کشور و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته ‌و به منطقه جشنواره‌ها و کارناوال‌ها مشهور هست. محله‌های این منطقه به صورت جزیره هست و این خشکی‌ها، به وسیله کانال‌های آبی از هم جدا انجام گرفته‌اند و تردد در منطقه به وسیله اتوبوس دریایی و قایق‌های محلی انجام می شود.۵- این روزها دیگر همه، شاخص‌ترین برندهای خودروی ایتالیا مثل «فراری»، «مازراتی»، «آلفا رومئو»، «بوگاتی»، «لامبورگینی» و… را می‌شناسند. ایتالیا یکی از کشورهای پیشرو در تولید و طراحی خودرو و موتورسیکلت هست. در کنار این، ایتالیا مهد «مُد» هم هست و برندهای لاکچری شرکت‌های مد ایتالیایی مثل «ورساچه»، «گوچی»، «بنتون»، «آرمانی»، «دی اند جی»، «روبرتو کاوالی» و «پرادا» در پایان دنیا، شعبه و طرفدار دارند و دنیای مد را به تسخیر خود درآورده اند. به علاوه این‌ها، ماشین‌آلات صنعتی، منسوجات، مبلمان و… بخش عمده صادرات این کشور به دنیا را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل، ایتالیا را به عنوان کشوری صنعتی و توسعه‌یافته می‌شناسیم. کشوری که اقتصادش، رتبه هفتم دنیهست و رتبه سوم اقتصاد اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. حیاتی هست بدانید ایتالیایی‌ها افزایش به خاطر فرهنگ خانواده محورشان شناخته می‌شوند و هنوز هم زیادی از شرکت های بزرگ‌ این کشور مانند فیات یا بنتون را اعضای یک خانواده‌ اداره می‌کنند.