رویدادی تحلیلی عسل فردا - اخبار > طلاق بخاطر یائسگی آقاانه! +فیلم • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷


به نقل عسل فردا، “طلاق می‌گیرم چون حق با من هست”، “حق طلاق دارم پس من مدیرم!”، “خانوم دوم دارم اما طلاق‌ات نمی‌دهم” و … این‌ها و ده‌ها جمله‌ی دیگر که بین زوجین زیاد شنیده می‌شود، امروزه بر آمار طلاق افزوده هست. متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد رانجام گرفت فزاینده‌ی آمار انواع آسیب‌های اجتماعی بالاخص طلاق در کشورمان بوده‌ایم که افزایشین آن مربوط به منطقه پایتخت با ۳۷٫۸ درصد و کم‌ترین آن مربوط به سیستان و بلوچستان با عدد ۶/۶ درصد هست.

 بی‌تردید بررسی و علت یابی آسیب‌های اجتماعی در پایداری و حفظ ثبات جامعه تاثیرات فراوانی دارد که در صورت غفلت، غیرقابل جبران می‌شود. آسیب‌های اجتماعی Social Harm به مجموعه کج‌روی‌ها، هنجارشکنی‌ها و رفتار خارج از عُرف نقل کرد می‌شود که از ابعاد مختلف و در حوزه‌های متفاوتی قابل بررسی هست. آسیب‌های اجتماعی زمینه‌ی گسترده‌ای دارند که ما امروز به یکی از موارد آن که مربوط به طلاق و بحران چهل سالگی هست می‌پردازیم.

در واقع تعداد سالی هست که اختلافات خانومدگی خانوماشویی در جامعه‌ی ما افزایش یافته و بدنبال آن، درصد طلاق رو به افزایش گذاشته هست. بنابراین, طلاق به مفهوم دورکیمی (۱۹۸۷) به یک پدیده‌ی اجتماعی تبدیل انجام گرفته هست. بدین معنی که از سویی، قشر یا طبقه و یا گروهی را نمی توان در جامعه امروز یافت که از اِپیدمی طلاق در امان باانجام گرفت. از سطح تحصیلکـــرده ها تا بی سوادها، از سطح ثروتمندها تا فقیرهای جامعه از عارضه طلاق مصون نمانده‌اند. از سوی دیگر، طلاق یک پدیده‌ی تعداد بعدی و تعداد علتی هست. بنابراین محدود به یک علت خاص نمی‌باانجام گرفت.(۱)


بحران چهل سالگی و طلاق

در دو دهه‌ی اخیر و بنا بر علل مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، آمار طلاق سیر صعودی به خود گرفته و آسیب‌های گسترده‌ای را به جامعه تزریق کـــرده هست. آسیب‌هایی که گاها رنگ و بوی تهاجم فرهنگی و اِشراف فرهنگ غربی بر فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی به خود می‌گیرد. اکثر طلاق‌های یک دهه‌ی اخیر به علت انتخاب‌های خارج از اصول و نیز عدم شناخت درست طرفین از یکدیگر بوده هست.

به صورت حتم نباید تغییر سبک خانومدگی Life Style و نگاه‌های زوجین را نادیده گرفت زیرا این حیاتی تاثیر قابل توجهی در روند خانومدگی و زمینه‌ساز زیادی از اختلافات، شآقاه انجام گرفته هست. به بیان دیگر علل اصلی طلاق عبارتند از:

– اعتیاد

– چشم و هم‌چشمی

– بحران چهل سالگی

– عدم انتخاب درست و اصولی

– بی‌توجهی به خوهسته‌های یکدیگر

– تغییر سبک خانومدگی و نوع نگرش

– عدم حل به موقع اختلافات کوچک

– اشاعه‌ی روابط آزاد پس از ازدواج

– حرکت به سمت تجمل گرایی و مشکلات اقتصادی


امروزه تاثیر عوامل ذکر انجام گرفته بر خانومدگی زوجین و تحریف راه درست آن، بر همگان آشکار هست و این موارد تازگی خاصی ندارند زیرا زیادی از طلاق‌ها حداقل به یکی از این موارد مربوط هستند اما در میان این علل “بحران چهل سالگی” کمی سوال برانگیز هست.

بحران چهل سالگی (۴۰ تا ۵۵ سالگی)، اصطلاحا به دورانی نقل کرد می‌شود که فرد با تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی همراه می‌شود. این دوران افزایش برای جناب آقاان حائز اهمیت هست زیرا مرحله‌ی جدیدی را تجربه می‌کنند که به یائسگی آقاانه یا همان بحران چهل سالگی معروف هست.

عموما این دهه یکی از تلخ‌ترین دوران خانومدگی جناب آقاان محسوب می‌شود به آن دلیل که با اُفت انجام گرفتید میل جنسی، افزایش وخانوم، افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی و … همراه هست و از لحاظ روحی و جسمی آسیب‌های فراوانی را به جناب آقاان وارد می‌آورد که گاها تاثیر مستقیمی بر خانومدگی خانوماشویی آن‌ها خواهد گذاشت. زیادی از طلاق‌های عاطفی، ازدواج‌های متایم و نیز طلاق‌های حتمی و ثبت انجام گرفته، در چنین بحران سنی از جناب آقاان رُخ می‌دهد.

آمار طلاق


پیش بینی آمار طلاق در کشور تا سال ۱۴۰۵


تغییر سبک خانومدگی و طلاق

یکی دیگر از عوامل جدید موثر در افزایش آمار طلاق، تغییر سبک خانومدگی هست. متاسفانه سال‌ها هست که با هجمه‌ی گسترده‌ی فرهنگ غربی و نیز اشاعه‌ی سبک خانومدگی غربی در کشورمان مواجه هستیم. امری که زیاد از هر طرح و پلن‌ی دیگری، بنیان خانواده را دنبال گرفته و خانومدگی فردی و تجردگرایی را افزایش می‌دهد.

حائز اهمیت آن که؛ تجمل‌گرایی یکی از بارزترین شاخصه‌های تغییر سبک خانومدگی به شمار می‌آید که با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، آسیب‌های متعددی را بر پیکره‌ی جامعه وارد می‌کند. تغییر سبک خانومدگی افزایش در خانم‌ها مشهود بوده و عهده‌دار عملیاتی کـــردن آن جناب آقاان هستند. به همین دلیل اختلاف بین زوجین در این حوزه زیاد زیاد هست و طبق آمار منتشر انجام گرفته، طلاق‌هایی که با چنین دلایلی اتفاق می‌افتند، عموما در ۵ سال ابتدایی ازدواج به ثبت می‌رسند. زیرا طرفین متوجه می‌شوند که توانایی برآوردن خوهسته‌های یکدیگر را نداشته و اغلب؛ نیازهای جسمی و روحی خود را در روابط آزاد و به دور از مسئولیت‌های خانوادگی رفع می‌کنند و این یعنی، اوج فاجعه.

کلام آخر

به صورت حتم شکی نیست که اگر این دو علت جدید و اصلی طلاق یعنی “بحران چهل سالگی” و “تغییر سبک خانومدگی”، زیاد از پیش مورد توجه و بررسی جامعه شناسان اجتماعی قرار گیرد، راه‌ حل‌های کاربردی و معقولی برای آن پیدا می‌شود که می‌تواند تا حد زیادی جلوی طلاق را گرفته و از آسیب‌های احتمالی آن بکاهد اما اگر چنین نشود، بی‌تردید در زمانی نه تعدادان دور باید شاهد فروپاشی نسبی جامعه باشیم و این یعنی نابودی.
پی‌نوشت:

۱٫ طلاق و خانواده های ایرانی، پژوهشگاه علوم انسانی