رویدادی تحلیلی عسل فردا - اخبار > کارگران چه می‌کِشند؟ • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶


به نقل عسل فردا، کارگران صنعتی با مشکلات انجام گرفتید و فراوانی روبه رو هستند که معمولا در رسانه‌ها به آن پرداخته نمی‌شود. اما امسال با رسانه‌ای انجام گرفتن قوانین عجیب کارخانه چسب هل تا حدی مشکلات این قشر مورد توجه قرار گرفت.


حسن روحانی پیش از انتخابات ۹۲ در گفتگویی با یک هفته‌نامه نقل کرد بود: «تولد یک خرس پاندا در فلان باغ وحش چین پوشش داده می‌شود اما از اعتراض کارگران به شش ماه پرداخت نانجام گرفتن حقوقشان رویدادی در تلویزیون ما نقل کرد نمی‌شود.»


 کارگران چه می‌کِشند؟


مراسم تولد مالک کارخانه هل


قوانینی که در سایت شرکت چسب هل هم قابل دسترسی بود مثل: “هنگام جریمه انجام گرفتن فرد باید تشکر کند و چانه نخانومد”، ” کارکنان در زمان انتظار برای آمدن وسایل یا ابزارنباید حتی یک دقیقه هم بیکار بمانند و باید یک پای خود را بالا نگه دارند” ” اگر کسی دو برابر کارکنان دیگر قطعه تولید کند و یک عدد از آن خراب باانجام گرفت شاید اخراج شود” ” هر‌گونه مرخصی چه ساعتی و چه روزانه دو برابر حساب می‌گردد” واکنش های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشت.


اما این تنها بخشی از مشکلات کارگران صنعتی و حتی زیادی از مهندسان جوانی هست که در کارخانه ها کار می کنند که به وسیله فضای مجازی بازتاب داده انجام گرفت.


مشکلات معیشتی، توانایی محدود در دسترسی به خدمات درمانی، ساعات کار زیاد زیاد، اضافه کاری اجباری(۱)، دیرکـــرد تعداد ماهه در پرداخت مطالبات و یا حتی پرداخت نانجام گرفتن حقوق، برخورد غیر محترمانه کارفرما و سرپرستان با کارگران، انعقاد قرادادهای یک روزه، عدم پرداخت حق بیمه باخانومشستگی، پرداخت حق بیمه باخانومشستگی پایین تر از حقوق(۲)، عدم پرداخت حقوق و بیمه تعطیلات عید (۳) وضعیت بد تغذیه ای، وضعیت نامعقول سرویس ایاب ذهاب، بالا بردن آمار قطعه تولیدی کارگر در روز، حذف کارانه، مزد بهره‌وری و ناهار در زیادی از کارخانه ها و … مشکلاتی هست که زیاد از ۲٫۵ میلیون کارگر مراکز صنعتی، کارگاهی و تولیدی کشور با آن مواجه‌اند.
حقوق کارگران؛ مشکلی که حل نمی‌شود

این روزها که بحث تعیین حقوق و دستمزد کارگران برای سال ۹۷ مطرح هست و وزیر کار از افزایش ۱۵ تا ۱۸ درصدی برای سال فردا رویداد می دهد زیادی از فعالین کارگری و اقتصاد‌دانان از ناکافی بودن این میزان افزایش می‌گویند.


در سال ۹۶ حقوقِ حدود یک میلیون و صد هزار تومانی کارگران حتی از نصف خط فقر(۴) نیز پایین تر هست.


کارگران چه می‌کِشند؟


حقوق و مزایای سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵


در این مورد یک مقام مسئول کارگری پیشنهاد افزایش حقوق کارگران ۵ تا ۱۰ درصد زیاد از نرخ تورم را در یک دوره ۴ ساله داده هست که کارشناسان اقتصادی حتی این میزان را هم ناکافی می دانند.


هرتعداد در سال ۹۶ حقوق کارگران ۱۴٫۵ درصد افزایش یافت که بالاتر از تورم حتمیِ ۱۰ درصدیِ اعلام انجام گرفته هست، اما به اعتقاد کارشناسان اقتصادی به دو دلیل هرگز این افزایش حقوق کافی نیست:


نخستا فاصله درآمدی کارگران با سایر اقشار در طی سالیان متمادی افزایش یافته هست و آنقدر فاصله زیاد هست که به آسودهی قابل جبران نیست. حاجی اسماعیلی کارشناس اقتصادی در گفتگو با فرارو می‌گوید: زیاد از سه دهه


کارگران چه می‌کِشند؟


هست که این بحث مطرح هست که دستمزد کارگران بتواند با واقعیت‌های اقتصادی جامعه همخوانی داشته باانجام گرفت. اما متاسفانه این فاصله هر سال افزایش انجام گرفته هست و کارگران فقیر‌تر انجام گرفته‌اند.


مورد دوم عدم تطابق آمار تورم حتمی با وضعیت خانومدگی روزمره آقام هست. در همان ابتدای سال خدادادی نماینده مجلس در رابطه با تورم ۱۰ درصدی که مبنای افزایش حقوق قرار گرفته گفت: واقعیت در جامعه چیز دیگری هست و افزایش ۱۴٫۵ درصدی نرخ تورم به دستمزد پایه کارگران معادل افزایش صفر درصدی هست!


 


در این رابطه حاجی اسماعیلی به فرارو گفت: آمار‌ها باید با واقعیت ملموس در جامعه تناسب  داشته باانجام گرفت و ما به دلیل نبود بانک جامع هشداراتی در حوزه کار و آمار‌های واقعی نمی‌توانیم آمار‌هایی که مراکز دولتی اعلام می‌کنند را با آنچه در جامعه به طور محسوس دیده می‌شود تطبیق دهیم و واقعیت اقتصادی جامعه با آمار‌های حتمی تفاوت جدی دارد.


تایمی کارگران اعتصاب می‌کنند

تنها مشکل کارگران دستمزد پایین نیست، بلکه آنها برای دریافت همین دستمزد هم دچار مشکلات زیادی هستند. در سال جاری موارد زیادی از عدم پرداخت مطالبات معوق آنها منتشر انجام گرفت.


در حال نگارش این گزارش رویداد خودکشی “علی نقدی” یکی از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه-که مدتها هست کارگرانش در اعتصاب هستند- منتشر انجام گرفته هست. او پیش از خودکشی نقل کرد بود «می‌خواهد خودکشی کند تا شاید مسئولان شرکت به فکر مطالبات تعدادین ساله همکارانش بیافتند».(۵)


علاوه بر کارگران معترض کارخانه نی‌شکر ، عدم پرداخت مطالبات کارگران در سال جاری منجر به اعتصاب‌هایی در منطقههای مختلف انجام گرفته هست.


همچنین در زیادی از منطقه‌هایی که در ناآرامی‌های دی ماه حوادث خشونت باری درآنجا اتفاق افتاد، در ماه‌های قبل، اعتصاب و اعتراضات کارگری دیده انجام گرفته هست.


منطقهیور امسال برخورد یگان ویژه ناجا با کارگران معترض کارخانه‌های هپکو و آذر آب اراک که در اعتراض به عدم دریافت شش ماه حقوق خود اعتصاب کـــرده بودند بازتاب گسترده ای بین آقام و نماینده های مجلس داشت.


کارگران چه می‌کِشند؟


اعتراضات کارگران کارخانه‌های هپکو وآذرآب در اراک


در روزهای آخر سال هم از ۲۹ بهمن اعتصاب صدها کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز در اعتراض به پرداخت نانجام گرفتن سه ماه دستمزد و مطالبات معوقه خود ادامه دارد. کارگران شرکت روغن نباتی نرگس شیراز هم از نهم اسفند، در اعتراض به پرداخت نانجام گرفتن ۴ ماه حقوق و ۸ ماه بیمه خود، دست از کار کشیده و اعتصاب کـــرده‌اند.


کارگران چه می‌کِشند؟


کارسنگین و خطرناک و خدمات درمانی ضعیف

علاوه بر دشواری کار روزمره که کارگران با آن سروکار دارند همواره خطراتی سلامت و حتی جان آنها را تهدید می‌کند و هرساله اخباری از جان باختن و قطع انجام گرفتن اعضای بدن آنان در پی حوادث کار منتشر می‌شود.


در سال جاری یخ زدن و جان باختن دو کارگر با سقوط به مخخانوم آمونیاک در شیراز، جانباختن ۵ کارگر شرکت گیمافت اصفهان بر اثر سقوط در فاضلاب، جان باختن و تکه تکه انجام گرفتن یک کارگر در دستگاه چغندرخرد کن، قطع انجام گرفتن دست کارگر کارخانه کاغذسازی و… از جمله اخبار برجسته‌ای  بود که منتشر انجام گرفت.


در کنار این حوادث که برجسته و رسانه‌ای می شوند زیادی از حوادث دردناک مانند قطع انگشت، مسمومیت، کور انجام گرفتن و… در کارخانه ها و واحدهای تولیدی اتفاق می افتد که ابداً دیده نمی شود.


بازرسِ ایمنی کار اداره بهداشت در منطقهک صنعتی عباس‌آباد با بیان تجربه‌های خود می‌گوید: در بازدیدهایم زیاد به کارگران خانم تراشکاری برخوردم که قطع انگشتان دست برایشان عادی انجام گرفته هست و ابداً آن را نقص به حساب نمی‌آورند.


یکی از دلایل بالا رفتن حوادث در محیط های صنعتی میزان بالای حد نصاب قطعه تولیدی و در نتیجه خسته‌گی، عجله و عدم تمرکز هست؛ نرسیدن به این حد نصاب که در طول سال بالا تر هم می رود با برخورد کارفرما همراه هست.

مصطفی کارگر سابق یکی از شرکت های صنعتی مطرح کشور در حوزه تهویه صنعتی که به خاطر” بالا بودن آمار” و عدم توانایی رسیدن به آن حد نصاب از کارخانه بیرون آمده هست به رویدادنگار فرارو گفت:


«در کارگاه های صنعتی عادی هست که بعد از عید که حقوق‌ها را زیاد می‌کنند، ۱۰ تا ۱۵ درصد هم روی آمار می‌کشند، مثلا اگر روزی ۲۰۰۰ قطعه باید تولید می‌کـــردید، می‌شود ۲۲۰۰؛  اما بعضی کارخانه‌ها در طول سال تعدادبار روی آمار می‌کشند که غیر قابل تحمل هست. در بخش سیم پیچی کارخانه ای که من کار می‌کـــردم برخی از کارگرانِ مَرد به آمار اعتراض می‌کـــردند اما کارگران خانوم به خاطر وضعیت مالی بد و بیکاری مجبور بودند سکوت کنند و از زمان صبحانه و ناهار خود بخانومند تا به آمار برسند. کارخانه هم بعد از آن افزایش خانوم هستخدام کـــرد.»


حمید یکی از نماینده های سابق کارگران هم به فرارو گفت: «تجهیزات فرسوده هست و رسیدن به آمار به دلیل سرعت کند دستگاه های پرس و خرابی دستگاه های تراش و… زیاد دشوار هست با این حال بازهم امسال ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ قطعه به آمار ماهانه اضافه کـــرده اند.»


از آنجایی که برخی مشاغل صنعتی آسیب های انجام گرفتیدی به سلامت کارگر وارد می کنند در قانون برای کارهای دشوار(۶) مزایایی مانند حقوق بالاتر، مرخصی افزایش، باخانومشستگی زودتر و… در نظر گرفته انجام گرفته هست؛ اما در زیادی از واحدهای صنعتی برای عدم پرداخت این مزایا به کارگران از اعلام دشوار بودن مشاغل سرباز می خانومند.


حمید فعال کارگری در مورد منطقهک های صنعتی شرق پایتخت می گوید: «زیادی از کارخانه ها و واحدهای تولیدی کارهای خطرناک و در معرض آلایندگی مثل آبکاری، رنگ‌کاری، تزریق پلهستیک، پرسکاری،جوشکاری و … را به عنوان مشاغل دشوار معرفی نمی کنند. در کارخانه ما سال ها به عنوان کار عادی با آن رفتار انجام گرفته و به تازگی با پیگیری های متععد از بازرسی اداره کار به عنوان کار دشوار توسط کارفرما پذیرفته انجام گرفت.»
اشکان یک کارگر منطقهک صنعتی در هستان سمنان هم به فرارو گفت: «در دو سه کارگاهی که کار کـــردم حتی یک وعده شیر هم که برای بخش‌های دارای آلایندگی مثل جوشکاری ضروری هست حذف انجام گرفته هست.»


با وجود این خطرات و وضعیت ضعیف اقتصادی کارگران، وضعیت بیمه و خدمات درمانی برای آنها زیاد حیاتی هست. اما به اعتقاد فعالان کارگری در این بخش مشکلات جدی وجود دارد.


با وجود تاکید سازمان تامین اجتماعی بر اینکه «بیمه شخص از همان ساعت نخستیه کار باید برقرار شود و فرقی نمی‌کند که قرارداد کار ساعتی باانجام گرفت یا پایان تایم یا آزمایشی». اما زیادی از واحدهای صنعتی از بیمه کـــردن کارگران سرباز می‌خانومند و به عنوان‌های متفاوت آن را به تاخیر می‌انداخانومد.


به صورت حتم در صورت بیمه بودن هم ، بیمه تامین اجتماعی به هیچ‌وجه پاسخگوی نیازهای بهداشتی درمانی کارگران نیست. حاجی اسماعیلی فعال کارگری به فرارو می گوید: دفترچه بیمه تامین اجتماعی کفاف تامین هزینه‌ نیاز‌های بهداشتی و درمانی کارگران را نمی‌دهد. بیمه تامین اجتماعی ضعف‌های اساسی دارد؛ خدمات دندان‌پزشکی ندارد، کلینیک‌ها و درمانگاه‌های سازمان تامین اجتماعی به انجام گرفتت محدود و دسترسی به آن‌ها دشوار هست، کارگران نمی‌توانند از خدمات بخش خصوصی هستفاده کنند، چون میزان فرانشیز آن‌ها به انجام گرفتت بالا هست.


بررسی های میدانی فرارو از تعداد بیمارستان متعلق به سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد زیادی از این بیمارستان‌ها به انجام گرفتت شلوغ هستند و گرفتن نوبت به انجام گرفتت دشوار هست.


امیر یک کارگر تولیدی لوازم خودرو به فرارو می گوید: ماه ها هست دندان‌درد دارم اما توانایی پرداخت هزینه دندانپزشک ندارم. اگر بخواهم به بیمارستان تامین اجتماعی هم بروم باید یک روز مرخصی بگیرم که کارفرما موافقت نمی‌کند.


با بررسی پلن حضور پزشک در برخی از این مراکز مشاهده می‌شود تعدادِ پزشک متخصص در زیادی از این بیمارستان‌ها مخصوصا در منطقهستان‌های هستان پایتخت محدود هست و متخصصانی که حضور دارند زمان زیاد محدودی در طول هفته ویزیت می‌کنند.


امنیت شغلی پایین و قراردادهای یک روزه

یکی دیگر از مشکلات کارگران عدم امنیت شغلی هست. سال‌ههست که قرارداد بلند مدت با کارگران بسته نمی‌شود و در بین مراکز صنعتی به زحمت می توان به مواردی برخورد که قراداد، بالای سه ماهه باانجام گرفت.


ظریفی آزاد، مدیر کل روابط کار وزارت تعاون منطقهیور سال جاری با اشاره به اینکه حدود ۹۴ درصد از کل قراردادهای کار، زیاد کوتاه مدت هست گفت: طولی نخواهد کشید که نزدیک ۱۰۰ درصد قراردادها، متایم خواهد انجام گرفت!


در این زمینه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۹۴ بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت انعقاد قرارداد کار زیر یک سال در کارهایی که ماهیت مستمر دارند تصویب کـــرد.


 


 اما در سال ۹۶ دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از کارفرماها، مصوبه را غیرقانونی دانست و ابطال کـــرد.


جدا از بحث مدت قراداد، در مراکز صنعتی در همان مدت توافق انجام گرفته هم عملا دست کارفرما برای اخراج یا هر برخورد دیگری با کارگر باز هست؛ کارخانه‌های مختلف با عناوین مختلف آئین‌نامه‌های انضباطی دلبخواه را برای اخراج یا برخورد با کارگر اعلام می کنند. که نمونه بارز آن در قوانین کارخانه هل دیده انجام گرفت.


 پی‌نوشت:


 ۱٫ در قانون کار محدودیت‌هایی برای اضافه کار اجباری برشآقاه انجام گرفته هست و موارد هستثنا هم بیان انجام گرفته. عملا در مراکز صنعتی شرایط کار خود را جزو هستثناها به حساب می‌آورند. به صورت حتم این صرفا در بحث‌های حقوقی هست وگرنه برخورد سرپرستان و کارفرما با کارگر در زیادی از موارد به گونه ای هست که کارگر می‌داند اگر یک روز تکمیل اضافه کار هم باانجام گرفت باید بدون اعتراض کار کند وگرنه اخراج خواهد انجام گرفت.


۲٫بر اساس قانون و شفاف‌سازی روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی حق بیمه کارگر باید مطابق با میزان پرداخت حقوق وی پرداخت شود و پرداخت کاهش از آن فاقد وجاهت قانونی هست.


۳٫ بعضی از کارخانه‌ها قبل از نوروز قرارداد را تا پایان اسفند تنظیم می‌کنند و بعد از تعطیلات، قراردادی از ۱۵ فروردین منعقد می‌کنند؛ که به معنی عدم پرداخت حقوق و عیدی این ۱۵ روز هست. این عدم پرداخت موجب گسستگی در پرداخت بیمه کارگر می شود که برای دریافت بیمه بیکاری و … مشکلات قانونی به همراه دارد. به عنوان مثال مطابق با بخش نخست بند (ب) تبصره ۲ قانون باخانومشستگی پیش از موعد در مشاغل دشوار و زیان آور، داشتن حداقل بیست سال “متوالی “و یا بیست و پنج سال “متناوب ” اشتغال در کارهای دشوار و زیان آور که در هر مورد حق بیمه مدت مزبور را نیز به صندوق تامین اجتماعی پرداخت کـــرده باشند بدون شرط سنی می توانند درخوهست خود را به ادارات کار و امور اجتماعی هستان ها جهت طرح در کمیته های هستانی ارائه نمایند . به این ترتیب تفاوت بیمه پیوسته یا متوالی با متناوب در مواردی به ۵ سال کار می رسد.


۴٫بنابر یک تعریف حداقلی، خط فقر در کشور  ۲٫۵ میلیون تومان هست.


۵٫ دی ماه امسال هم رویداد خودکشی سه کارگر اخراج‌انجام گرفته معدن طلای آق‌دره تکاب و یک کارگر نیروگاه شهید منتظر قائم کرج منتشر انجام گرفته بود.


۶٫ کارهای دشوار و زیان آور ، کارهایی هست که در آن ها عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار ، غیر هستاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر ازظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد گردد که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن بوده و بتوان با به کار گیری تمهیدات فنی ، مهندسی ، بهداشتی و ایمنی و غیره ، صفت دشوار و زیان آور بودن را از آن مشاغل کاهش یا حذف نمود .


منبع: فرارو