رویدادی تحلیلی عسل فردا - اخبار > کلافگی آقاها در ضیافت تفریح خانم ها! • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶


به نقل عسل فردا، تایم گذاشتن برای خرید، یکی از آن مباحثی هست که خانم ها به آن علاقه مند بوده و برای برخی جناب آقاان، سوهان روح هست! روزهای پایانی سال، افزایش از هر زمان دیگری با خرید کـــردن پیوند خورده هست. بیایید نگاهی روان شناسانه به این موضوع داشته باشیم تا شاید بتوانیم با توصیه هایی به زوج ها، این ماجرا را بهتر مدیریت و خریدهای پایان سال را برای آقاها و خانم ها، شیرین تر کنیم.


 مشکلی که جهانی هست!

این روزها، خانم ها پاسخ های متعددی در برابر یک سوال یکسان از شوهرشان می شنوند. سوال خانم ها: «امروز خرید برویم؟» و اما پاسخ شوهرها: «نه حوصله اش را ندارم!»، «با خواهرت برو!» «من حوصله تعداد ساعت علافی تو بازارها رو ندارم!»، «ای بابا! باز آخر سال انجام گرفت، بدبختی ما شروع انجام گرفت!»، «آخه کی تو این بازارهای شلوغ میره خرید؟»، «حالا همون لباس های قبلی مگه چه ایرادی داره؟» و …  اگر خانم باشید، به احتمال زیاد پاسخ های مطرح انجام گرفته برایتان آشنا به نظر می رسند! به خصوص در روزهای پایانی سال، ممکن هست نمونه هایی از آن ها را از همسر خود شنیده و پایان همت خود را برای راضی کـــردن وی به کار برده باشید. شاید هم بی خیال انجام گرفته باشید و ترجیح بدهید به جای شنیدن نق نق های همسر خود، با فرد دیگری خرید بروید! اگر هم آقا باشید احتمالا تا حد ممکن از بازارگردی در این روزهای شلوغ آخر سال فراری هستید و تا حد امکان از همراهی همسرتان در خرید کـــردن اجتناب می کنید! یا در صورت همراهی، مدام نق می خانومید، خلق تان تنگ می شود، یا در دل تان به زمین و زمان و خرید کـــردن خانم ها و حتی رسیدن عید ناسزا می گویید! مسئله فراری بودن آقاان از خرید، منحصر به یک فرهنگ خاص نیست؛ در مراکز خرید برخی کشورها، مکان هایی برای گیم جناب آقاان تعبیه انجام گرفته تا خانم ها با خیال آسوده به خرید خود برسند و جناب آقاان از بی حوصلگی رهایی یابند!


   دلیل جناب آقاان از خرید کـــردن فراری اند؟!

نخستین و حیاتی ترین مسئله ای که باید به آن اشاره کـــرد این هست که شما به عنوان خانم، اجتناب همسر خود را از همراهی در خرید کـــردن به چه حسابی می گذارید؟ بی توجهی به شما؟ بی حوصلگی؟ بی علاقگی به شما؟ تنبلی؟ اهمیت نداشتن شما؟ تقریبا برای افزایش جناب آقاانی که از خرید کـــردن در روزهای پایانی سال فراری اند، ممکن هست هیچ کدام از دلایل بالا صدق نکند. آن چه حیاتی ترین علت اجتناب آقاان از خریدهای پیش از نوروز می شود، تفاوت دیدگاه دو جنس متفاوت درباره خرید کـــردن هست. احتمالا شما در پاساژها و مراکز خرید با این صحنه مواجه انجام گرفته اید که خانمی شاد و پرانرژی مشغول خرید هست و همسرش بی حوصله و دمق به نظر می رسد و صرفا دنبال خانم کشیده می شود. زیادی از این قبیل آقاان به خرید کـــردن به چشم یک وظیفه نگاه می کنند که مجبورند همچون دیگر وظایف خانومدگی انجام دهند نه یک تفریح. این در حالی هست که بازارگردی برای زیادی از خانم ها یک تفریح لذت بخش هست. زیادی از خانومان با بازارگردی، دیدن مغازه ها و خرید کـــردن از فشارها دوری می کنند، در حالی که همسرشان به این کار با دید تایم تلف کـــردن می نگرد و ترجیح می دهد نوع تفریح متفاوتی داشته باانجام گرفت. دلیل بعدی می تواند ساختاریافتگی ذهنی جناب آقاان و پراکندگی ذهنی خانم ها هنگام خرید باانجام گرفت. شاید شما نیز این تجربه را داشته باشید که قصد خرید کیف داشته اید اما هنگام بازگشت از خرید، عسل فردا خریده باشید به جز کیف که دنبال اصلی خرید بود! برتصویرش نیز صادق هست. جناب آقاان زمانی که برای خرید شیء خاصی به بازار می روند، معمولا پایان دقت و تمرکز خود را معطوف به خرید همان شیء می کنند. این یکی از دلایلی هست که ممکن هست آقاان را از همراهی با خانم ها هنگام خرید فراری دهد.


توصیه هایی برای خانم ها

حال که از تفاوت دیدگاه ذهنی خانم ها و جناب آقاان درباره موضوع خرید مطلع انجام گرفتید، به این تفاوت احترام بگذارید و برای با پلن خرید کـــردن، تلاش کنید.


   دنبال دار خرید کنید

به جای خرید کـــردن آشفته وار و از این مغازه به آن مغازه و از این پاساژ به آن پاساژ رفتن، کش دار انجام گرفتن خرید و خسته کـــردن خود و همسرتان، از قبل به این فکر کنید که امروز دقیقا قصد خرید چه چیزی دارید؟ کدام مراکز خرید، معقول تر هستند و زودتر به نتیجه خواهید رسید؟


   زمان معقولی را انتخاب کنید

حال که بر این موضوع اشراف دارید که خرید کـــردن برای همسرتان ناخوشایند هست، اگر زمان نامعقولی را برای خرید، انتخاب کنید به طور مثال زمانی که او زیاد خسته هست، به کلافگی وی هنگام خرید دامن خواهید زد و زمان خرید برایش آزاردهنده تر خواهد بود. بنابراین زمان معقولی را به خرید اختصاص دهید و طول مدت خرید را به حداقل برسانید.


توصیه هایی برای جناب آقاان

نخست از هر چیز به این فکر کنید که خرید کـــردن دقیقا به همان اندازه ای که برای شما مسخره و عذاب آور هست، به همان اندازه برای همسرتان مفرح و لذت بخش هست و این تفاوت علاقه باید به نحو معقولی متعادل شود.


   به نیاز همسرتان احترام بگذارید

همراهی همسرتان در خرید، فرصت معقولی برای معاشرت کـــردن بهتر شمهست به شرط این که سعه صدر افزایشی داشته باشید. با انتخاب روز معقول، زمان خلوت تری از روز، درخوهست از او برای دوری از خرید آشفته وار و خرید با پلن که خستگی کاهشی به همراه داشته باانجام گرفت، همسرتان را در خرید همراهی کنید. غرغر کـــردن و مثل روبات دنبال همسر کشیده انجام گرفتن، کام هر دوی شما را تلخ می کند و سبب می شود فرصت لذت بردن از باهم بودن دو نفره به هدر برود.


   برای بچه ها فکری کنید

معمولا هنگام خرید، بچه های کوچک گرسنه می شوند، گریه می کنند، نیاز به دست شویی رفتن پیدا می کنند، خسته می شوند و از شما می خواهند هر چه زودتر به خانه بروید. این فشارها هم مادر خانواده را که در حال خرید هست ناآسوده و هم پدر خانواده را کلافه تر می کند و در نهایت علاوه بر این که خاطره بدی از خرید کـــردن برای هر دوی شما رقم می خورد، بچه ها نیز از خریدهای طولانی و بازارهای شلوغ اذیت می شوند. سعی کنید در صورت امکان راهکاری برای این موضوع پیدا کنید. به طور مثال از اطرافیان خود بخواهید مسئولیت مراقبت از بچه ها را برای تعداد ساعت به عهده بگیرند.


اتاقک گیم برای آقاان در فروشگاه های چین

در مرکز خرید «گلوبال هاربر» در شانگهای چین، اتاقک های گیم تعبیه انجام گرفته که آقاان می توانند در مدتی که همسرشان در فروشگاه ها خرید می کند در این اتاقک ها بنشینند و گیم کنند تا حوصله شان سر نرود!
منبع: روخانومامه خراسان