سموم خانگی خطرناکی که هرروز با آن‌ها سر و کار دارید! • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

سموم خانگی خطرناکی که هرروز با آن‌ها سر و کار دارید!

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

سموم خانگی خطرناکی که هرروز با آن‌ها سر و کار دارید!

به نقل مجله اینترنتی عسل فردا؛ تمیز کـــردن خانه می تواند هزینه زیادی برایمان داشته باانجام گرفت، از جمله می تواند به قیمت از دست دادن سلامتی مان پایان شود. زیادی از محصولاتی که ما هر روزه برای تمیز و سالم نگه داشتن محیط مان از آن ها هستفاده می کنیم، در واقع به بدن ما آسیب می رسانند.

تمیز کننده های فرش و وسایل خانه

اسپری ها و پاک کننده های مورد هستفاده برای تمیز کـــردن فرش و مبلمان و سایر اثاثیه منزل مانند صندلی های آسودهی و…، حاوی پرکلر اتیلن بوده که نوروتوکسین (سم آسیب رسان به سیستم عصبی) و ماده شیمیایی هستند و کارشناسان حفاظت از محیط زیست آنها را یک ماده سرطان زا محسوب می کنند. این ماده شیمیایی در تولید تمیزکننده های خشک نیز هستفاده می شود.

مواد ظرفشویی

طبق نظر کارشناسان غذا و دارو، اکثر مواد شوینده ظروف حاوی تریکلوسان هستند که تا حد زیادی ضد باکتری بوده و می تواند رانجام گرفت باکتری های مقاوم در برابر دارو را ترویج دهد. در حقیقت، یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ما در تعداد دهه گذشته در حوزه سلامت انجام داده ایم، هستفاده زیاد از حد از مواد شوینده ضدباکتری هست. آنها رانجام گرفت میکروب های مقاوم را ترویج داده و ما را سالم و امن تر از قبل نمی ساخانومد.

نرم کننده پارچه

ترکیبات آمونیوم کواترنری (۴ بخشی) که در مواد نرم کننده مایع یافت می شود، دارای اثر ضدمیکروبی بوده و باعث مقاومت میکروبی می شود. آنها همچنین می توانند پوست را تحریک کنند و بر اساس تحقیقات ممکن هست علت مشکلات خاص تنفسی باشند.

شیشه پاک کن

شیشه پاک کن ها، شیشه را به لطف وجود بوتاکسی اتانول تمیز و درخشان می ساخانومد. هستنشاق این ماده می تواند گلویتان را تحریک کند. اگر زیاد از حد این ماده را هستنشاق کنید، ممکن هست به کلیه هایتان آسیب وارد شود.

براق کننده سینک

آمونیاک پاک کننده زیاد نیکوی هست، زیرا محل خراش های سینک ها را هم تمیز می کند. اما این ماده یک مشکل بهداشتی دارد، زیرا باعث مشکلات تنفسی برای افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری های تنفسی (به خصوص در سالمندان) می شود.

تمیزکننده های سرویس بهداشتی

مواد پاک کننده بر پایه کلر، از جمله آن هایی که مخصوص سرویس بهداشتی هستند، برای سلامتی خطرناک هستند. این ماده می تواند موجب تحریک تنفسی انجام گرفتید شود.

تمیزکننده های اجاق گاز

تمیز کـــردن اجاق گاز با مواد تمیزکننده موجود در بازار زیاد آسان هست، اما زیاد سمی هستند. عنصر فعال، هیدروکسید سدیم (که به آب قلیایی نیز شناخته می شود) زیاد خورنده بوده و اگر به پوست و یا چشمان تان برسد، باعث سوختگی های انجام گرفتید می شود. اگر این ماده را هستنشاق کنید، ممکن هست دچار گلودردی شوید که تعدادین روز طول می کانجام گرفت و این ابداً نشانه نیکوی نیست.

ضد کک ها

ما باید از حیوانات خانگی به نیکوی مراقبت کنیم. اما باید آگاه باشیم که برخی از محصولات مربوط به محافظت از حیوانات، می توانند برای انسان سمی باشند. زیادی از محصولات از بین برنده کک (برای حیواناتی نظیر سگ)، شامل مواد شیمیایی مانند ایمیداکلوپرید، فیپرونیل، پیرترین ها، پرمترین و متوپرن هستند که سبب سردرد، سرگیجه و تهوع در انسان می شوند.

حشره کش ها

حشره کش ها دارای مواد شیمیایی مشابه ضدکک ها و سمی هستند. آنها همچنین اغلب داروی دیازینون، پروپکسور و کلروپیریفوس دارند که باعث سردرد، سرگیجه و حالت تهوع خواهند انجام گرفت.

لوله بازکن

زیاد ساده تر هست که از مواد شیمیایی برای تمیز کـــردن لوله ها هستفاده کنید تا از فنر ، اما این مواد شیمیایی تمیز کننده که افزایش بر پایه آب قلیایی و سولفوریک اسید هست می توانند پوست و چشم را بسوزانند.اگر این ماده به اشتباه بلعیده شود، می تواند به انجام گرفتت به مری و معده آسیب برسانند.اسید سولفوریک می تواند کلیه ها، کبد و دستگاه گوارش را تخریب کند. بخار این مواد برای چشم ها خطرناک هست.

پودر لباسشویی

مواد شوینده آنزیم هایی دارند که به پاک کـــردن لکه ها از الیاف پارچه کمک می کنند. اما خطرناک هستند و می توانند باعث هستفراغ و شوک، تشنج و حتی کما شود. پس بهتر هست دور نگه داشتن این مواد از کودکان را جدی بگیرید.

محصولات ضد کپک و قارچ

هر محصولی که بتواند کپک ها و قارچ ها را از بین ببرد، به نظر می رسد یک محصول نیکو هست. اما این مواد معمولا حاوی کلرید کلر و آلکال آمونیوم هستند که ضدقارچی رایج هستند. آنها همچنین در صورت هستنشاق می توانند فرد را دچار مشکلات تنفسی کـــرده و در صورت مصرف می توانند گلو را بسوزانند.

دستمال توالت

دستمال توالت؟! بله. بسته به نوعی که هستفاده می کنید، می تواند حاوی مواد شیمیایی سمی باانجام گرفت. این محصول علاوه بر کلر، می تواند حاوی بیسفنول A (BPA) باانجام گرفت که سبب اختلال غدد درون ریز خواهد انجام گرفت.

براق کننده چوب

به نظر می رسد مواد براق کننده چوب شامل محصولات نفتی و همچنین آمونیاک، نفتا، نیتروبنخانوم، تقطیر نفت و فنول – هست که همه آن ها می تواند پوست، چشم، گلو، ریه ها و نای را تحریک کند.

منبع : سیمرغ

انتهای پیام/

۱۴ سم خانگی که خانم ها هر روز هستفاده می کنند