سهم جداگانه اشتغال و تولید، مزیت بودجه ۹۷ نسبت به گذشته هست • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

سهم جداگانه اشتغال و تولید، مزیت بودجه ۹۷ نسبت به گذشته هست

به نقل مجله اینترنتی عسل فردا؛ «علی‌اصغر یوسف‌نژاد» نماینده آقام ساری در دهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی هست که در دوره‌های پنجم و هشتم نیز بر همین کرسی تکیه داشت.

وی که قبل از آغاز این دورۀ مجلس، معاون پارلمانی و حقوقی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود، با آغاز به‌کار کمیسیون تلفیق بودجۀ ۹۷ در ایفای نقش نقل کردگویی کمیسیون ارتباط زیاد نیکوی با رسانه‌ها داشت و توانست به‌نیکوی از عهدۀ این کار برآید.
گفت‌وگویی با «علی‌اصغر یوسف‌نژاد» در روزهای رسیدگی به لایحه بودجه در صحن علنی انجام انجام گرفته هست که مشروح آن را در ادامه بخوانید:

* دولت معتقد هست لایحه بودجه ۹۷ را به‌صورت عملیاتی تدوین کـــرده هست. شما این تعبیر دولت را درست می‌دانید؟ با تغییراتی که کمیسیون تلفیق در لایحه اعمال کـــرد، این ویژگی نقض نانجام گرفته هست؟
بحث عملیاتی کـــردن بودجه از سال ۸۱ در قانون پلن سوم مطرح بود و متأسفانه در طی این سال‌ها به آن عمل نانجام گرفت. بودجه امسال نسبت به سال‌های گذشته عملیاتی‌تر و مبتنی بر عملکـــرد هست. در سطح هستان‌ها حدود ۱۰۰ درصد و در سطح ملی ۵۰ درصد هست. این ادعای دولت به نسبت سال‌های گذشته واقعیت دارد ولی اگر بخواهیم با فاصله ۱۴-۱۳ سال بسنجیم، هنوز فاصله داریم؛ به‌نظر بنده شروع یا ورود به بحث عملیاتی کـــردن بودجه نیکو بوده و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی هم سعی کـــرده که دیدگاه‌های دولت را اعمال کند.

* اگر همین روند را در بودجه‌ریزی برمبنای عملکـــرد ادامه بدهیم، تعداد سال طول می‌کانجام گرفت که در ایران بودجه عملیاتی واقعی داشته باشیم؟
اگر بخواهیم به‌معنای واقعی بودجۀ عملیاتیِ حسابداری، حتمی و اقتصادی داشته باشیم، حداقل ۳ تا ۵ سال دیگر طول می‌کانجام گرفت؛ چون ایجاد الزامات و تعلیم آن، اختیاراتی که دستگاه‌ها دارند و شرایطی که در دستگاه‌ها اتفاق می‌افتد، این هست که بودجه بر مبنای عملکـــرد ارائه می‌شود، هزینه هم بر مبنای واقعیت‌ها و نیازهایی هست که دستگاه‌ها دارند و نسبت تخصیص اعتبار به کارکـــردی که در دستگاه‌ها وجود دارد، هست؛ درحالی‌که الان چنین‌ چیزی نیست.

مثلاً دستگاهی اعلام می‌کند سال گذشته فلان مبلغ بودجه داشته، امسال که همۀ دستگاه‌ها ۱۰ درصد افزایش داشتند، او هم باید افزایش داشته باانجام گرفت یا برخی از دستگاه‌ها براساس لابی و پیگیری کـــردن می‌توانند بعضی از اعتباراتشان را افزایش دهند؛ در این حالت بودجه‌ریزی بر مبنای عملکـــرد و واقعیت‌ها را مد نظر قرار نمی‌دهند. به‌هرحال، هر دستگاهی نیازها و عملکـــردی دارد. بنده فکر می‌کنم دولت باید طی تعداد سال، به موازات بودجه‌ای که به دستگاه‌ها می‌دهد یک‌سری کارهای الزامی، عملیاتی، تعلیمی، توجیهی و انضباطی هم داشته باانجام گرفت تا بتوانیم شاهد بودجه‌ریزی عملیاتی واقعی باشیم.

* پیشنهاد پلکانی انجام گرفتن افزایش حقوق‌ها، متعلق به مجلس بود یا دولت؟
پیشنهاد کمیسیون تلفیق بودجه این بود، کسانی که زیاد از ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند، افزایش حقوق نداشته باشند و کسانی که کاهش از این مبلغ می‌گیرند، افزایش حقوقشان به‌صورت پلکانی و نزولی باانجام گرفت؛ یعنی هر چقدر به ۵ میلیون نزدیک می‌شویم، افزایش کاهش و ۱۰ درصد هست و در رابطه با آنهایی که با ۵ میلیون فاصله دارند، افزایش افزایش و بین ۱۴ تا ۱۸ درصد هست و این مبلغ از ۱۸ درصد در حال کم انجام گرفتن هست.

* چنین قانونی در عمل قابل اجرهست؟ اگر به بنده بگویند ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیری، ممکن هست از راه‌های دیگری این کمبود را جبران کنم.
این مبلغ بسته انجام گرفته؛ یعنی انتهای مصوبه لحاظ انجام گرفته هست که نباید هرگونه تغییری ایجاد شود.

* بعد از این مصوبۀ کمیسیون، عده‌ای اعتراض کـــردند.
به صورت حتم بنده باید از مصوبات کمیسیون تلفیق دفاع کنم. اما شخصاً معتقدم به‌لحاظ عقلانی باید حقوق‌های همه به نسبت تورم افزایش پیدا کند؛ و کسانی که پایین‌تر هستند، افزایش افزایشی داشته باشند. تایمی فردی ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، اگر ۱۰ درصد افزایش حقوق اعلام شود، این مبلغ یک میلیون افزایش پیدا می‌کند و مابه‌التفاوت آن به اندازۀ حقوق حداقلی می‌شود که ما در جامعه به افراد می‌دهیم یا کسی که ۱۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ممکن هست افزایش حقوق یک ماهه‌اش (۱۰ درصد)، به‌اندازه کل حقوق کسی باانجام گرفت که ۱.۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد؛ فارغ از اینکه این مسئله چقدر درست هست، تصمیم کمیسیون تلفیق بود. شاید اگر عدۀ دیگری در کمیسیون بودند، حتی جور دیگری پیشنهاد بالمناصفه‌ای می‌دادند.

* نظر کمیسیون تلفیق این بود که قیمت حامل‌های انرژی سال فردا افزایش پیدا نکند؛ ولی قانون پلن ششم و دنبالمندی یارانه‌ها، افزایش سالانه‌ای را در نظر گرفته هست که اگر امسال در بودجه افزایش ندهیم، ناچار به افزایش افزایش آن در سال‌های بعد هستیم. فکر می‌کنند این نسبت را چطور می‌توان حفظ کـــرد؟
به‌نظر بنده اشتباه اعلام دولت در افزایش قیمت حامل‌های انرژی این بود که ۱۰۰۰ تومان را تبدیل به ۱۵۰۰ تومان کـــرد؛ یعنی جهش یک‌بارۀ ۵۰ درصدی در قیمت حامل‌های انرژی که این با شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه سازگاری ندارد. خصوصاً بنزین که روی عسل فردا اثرگذار هست. دولت این اختیار را داشته هست که ظرف ۳ سال گذشته، افزایش معمولی قیمت سوخت داشته باانجام گرفت، پذیرش جامعه هم طی این مدت در حد ۱۰ تا ۱۵ درصد بوده و قیمت حامل‌های انرژی می‌توانست سال نخست ۱۰۰ تومان، سال دوم ۱۱۰ تومان دیگر و سال سوم هم ۱۳۰ تومان دیگر اضافه کند که تا امروز این عدد به حدود ۱۴۰۰ تومان می‌رسید. در این صورت اگر فرض کنیم دولت قصد افزایش ۱۰ درصدی برای سال بعد می‌کـــرد، می‌توانست این عدد به ۱۵۰۰ تومان برسد. با توجه به اینکه دولت چنین اقدامی را انجام نداده هست، به‌نظر بنده، این شیب تند از نظر اجتماعی و وضعیت مصرف‌کنندگان، با شرایط جامعه سازگاری نداشت و کمیسیون تلفیق بودجه هم پیشنهاد داد که این رقم افزایش پیدا نکند.

* از یک طرف شاهدیم که نمایندگان مجلس از عدم اجرای پلن ششم انتقاد می‌کنند و لابد این لایحه مغایرت‌هایی هم با پلن ششم توسعه دارد. آیا چنین مغایرتی وجود دارد؟ به‌طور مثال مغایرت بودجۀ صداوسیما با ۰.۷ درصدی که پلن ششم نقل کرد باید برای صداوسیما اختصاص یابد و در بودجه لحاظ نانجام گرفته هست.
پلن ششم یک قانون مادر هست که باید سایه آن در بودجه سالانه باانجام گرفت، درحالی‌که آمار نشان می‌دهد که وضع مالی دولت ضیق هست. در پلن ششم آمده هست که بودجه‌ای را به راه‌آهن اختصاص دهید، ۲.۹ درصد بودجه را برای قضات و قوه قضائیه و مبلغی را برای صداوسیما در نظر بگیرید. با توجه به اینکه شرایط به‌گونه‌ای هست که بودجه کمی در اختیار هست، باید از هزینه‌هایمان بکاهیم. با نیازهای فراوانی که وجود دارد، هزینه‌های مختلف با درآمدهای محدودی داریم. همان‌طور که روستاییان، آب شرب می‌خواهند، مؤسسات فرهنگی و احزاب هم خوهستار اختصاص بودجه هستند؛ اگر شرایط نیکوی حاکم باانجام گرفت، قانون بالادستی اعلام کـــرده که به همه موارد اشاره انجام گرفته، بودجه تخصیص بدهید. ولی تایمی فروش نفت پایین و درآمدها کم هست، باید مقداری ملاحظه داشته باشیم. در رابطه با صداوسیما هم دولت بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری برایش در نظر گرفته، درحالی‌که کمیسیون تلفیق در روز آخر رقم بودجه‌ای افزایش برایشان گزارش هست.

* حذف اقشار پردرآمد از دنبالمندی یارانه‌ها هر سال در لایحۀ بودجه گزارش می‌شود و در ادوار گذشته هم این‌گونه بود. آیا ضمانتی وجود دارد که این اقدام صورت بگیرد؟
قانونی وجود دارد که دولت طبق آن می‌تواند این کار را انجام بدهد و از اختیارات دولت هست؛ به صورت حتم آن را انجام نمی‌دهد. برای حذف اقشار پردرآمد، یک‌سری الزامات، هشدارات و منابع عددی و رقمی نیاز هست که به چه دلیل برخی از اقشار حذف می‌شوند یا نمی‌شوند. بنابراین به آزمون وُسع نیاز دارد که دلیل وُسع برخی افراد می‌رسد و بالتصویر. این مسئله نیاز به پایه‌های فکری دارد که باید به آن دست یابیم. برخی می‌گویند که حساب‌ها را بررسی کنیم، بنده می‌گویم چون حساب عملیات پولی هست و صددرصد الکترونیکی نیست، ممکن هست کسی با حساب گیم نکند. در مقابل ممکن هست در حساب فردی ۱۰۰ میلیون تومان پول باانجام گرفت و وضع مالی‌اش هم نیکو نباانجام گرفت. بنابراین باید به یک‌سری الزاماتی برسیم تا دولت چنین کاری را انجام بدهد، این اختیار را هم دارد و ما به دولت توصیه می‌کنیم که تا جایی که امکان دارد به یارانه افراد نیازمند رسیدگی کند، یارانه آنها را حذف نکند و خودش به یک‌سری وسائل و ابزارها برسد که بتواند بر این پرداخت‌ها کنترل و نظارت داشته باانجام گرفت.

* آخرین کمیسیون تلفیق بودجه مجلس قبل (نهم) مصوبه‌ای داشت و دولت را مکلف کـــرده بود اگر تا تیرماه ۹۵ یارانه پردرآمدها حذف نشود، وزرای مربوط مجرم شناخته شوند؛ در ابداًحیه‌ای که به تصویب نمایندگان مجلس فعلی رسید، این ضمانت اجرا حذف انجام گرفت!
در کشور ایران از ۸۰ میلیون نفر جمعیت، ۷۶ میلیون نفر پول می‌گیرند و ۴، ۵ میلیون نفر پول نمی‌گیرند. مطمئناً ابداًح این افراد و اشخاص نیاز به یک‌سری الزامات و قانون دارد. بنده فکر می‌کنم که شرایط حال حاضر ما اجازه چنین اقدامی را نمی‌دهد، چون شرایط اقتصادی ایران به‌گونه‌ای هست که زیادی از افراد در جامعه حساب و کتابی نداشته، ولی وضع مالی نیکوی دارند. ممکن هست در حساب زیادی از افراد ۲۰ میلیون تومان پول باانجام گرفت، ولی وضع مالی معمولی، متوسط و رو به پایین داشته باشند و گردش پولی این افراد به‌آسودهی رصد شود، درحالی‌که برای عده‌ای دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد.

* نمایندگان مجلس قانون بودجه را با همۀ چالش‌ها و نظرهای کارشناسی گوناگون که دارند، تصویب می‌کنند؛ اما اغلب‌شان از تخصیص نیافتن اعتبارات ناراضی هستند. آیا راه‌کاری برای تخصیص‌هایی که توسط دولت به‌درستی اجرا نمی‌شود، وجود دارد؟
تخصیص‌ها براساس درآمدههست. اگر بعضی‌ جاها درآمد محقق نشود، طبیعتاً دولت توانایی تخصیص بودجه ندارد؛ کمیسیون تلفیق نیز در زیادی از قسمت‌های بودجه، هزینه‌ها را مشروط به درآمد کـــرده هست. مثلاً کمیسیون تلفیق بودجه اعلام کـــرده که قرار هست از محل جرایم رانندگی، A ریال درآمد داشته باانجام گرفت و A ریال هم باید پول بدهد. سپس می‌بینیم جرایم رانندگی محقق نانجام گرفته هست.

بحث‌های دیگر درباره درآمدهای کلی هست؛ ممکن هست درآمدهای کلی مالیاتی و نفتی محقق نشود، این یکی از بحث‌هایی هست که کمیسیون تلفیق بودجه تخصیص می‌دهد و به‌خزانه ارجاع می‌شود، اما خزانه اعلام می‌کند بودجه‌ ندارد؛ این یکی از مشکلات دستگاه‌های اجرایی هست که اگر بودجه عملیاتی شود، این مسائل حل می‌شود.

* یکی از مباحث زیاد حیاتی، اصل ۴۴ قانون اساسی و کاهش تصدی‌گری دولت هست. آیا کمیسیون تلفیق در این رهستا مصوبه‌ای دارد؟
در لایحه بودجه ۹۷ برنامۀ خاصی ندارد ولی در قوانینی که در کمیسیون اصل ۴۴ در حال بررسی هست، کمیسیون تلفیق بودجه دولت را ملزم می‌کند که منضبط‌تر باانجام گرفت. کمیسیون تلفیق، در بودجه ۹۷ مقداری گذرا از اصل ۴۴ عبور کـــرده، ولی سایه اصل ۴۴ در قانون بودجه سالانه هست و در تعداد جا از جمله تبصره‌های ۱۱ و ۱۲ مشاهده انجام گرفته که در این رهستا دولت باید نسبت به این مسئله حساس‌تر باانجام گرفت.

* بحث دیگر، رکود حاکم بر بازار هست. تولیدکنندگان در عین خسارت‌هایی که متحمل انجام گرفته‌اند، باید مالیات‌هایی را پرداخت کنند؛ کمیسیون تلفیق بودجه برای این قشر چه پلن‌ای در نظر گرفته هست؟
نکته مثبتی که در بودجه ۹۷ وجود دارد این هست که بودجه امسال به‌لحاظ جهت‌گیری و ساختار نسبت به سال‌های گذشته متفاوت هست. یکی از اقدامات بودجه ۹۷ این هست که سهم اشتغال و تولید را به‌عنوان یک تبصره از دیگر بخش‌ها جدا کـــرد، دلیل که در گذشته لابه‌لای تبصره‌های مختلف بوده هست. کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه اعلام کـــرده که دولت ۱۳ هزار میلیارد از بودجه عمومی و ۱۵ هزار میلیارد تومان از سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌ها در نظر می‌گیرد که جمع آن ۲۸ هزار میلیارد تومان می‌شود که هر دو مبلغ به سپرده بانک می‌رود و به همین میزان (۲۸ هزار میلیارد تومان) بانک‌ها پول می‌گذارند که این عدد ضربدر ۲، حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان می‌شود که برای اشتغال و تولید بودجه در نظر گرفته‌ هست.

بخشی از اشتغال را دولت در قالب اعطای تسهیلات به صنایع کوچک، متوسط و بزرگ حل می‌کند. به صورت حتم در جاهای دیگر بودجه هم اشتغال خودش را نشان می‌دهد. به‌طور مثال تایمی برای پروژه‌های عمرانی بودجه در نظر گرفته می‌شود، پروژه‌های عمرانی برای ایجاد اشتغال مفید هست. در جای دیگر در لایحه بودجه آمده هست که «از تسهیلات اوراق مشارکت هستفاده شود» که این هم سبب ایجاد شغل می‌شود. بنابراین در این رهستا اقدام نیکوی شده و اشتغال تا حدودی تبدیل به تبصره خاصی انجام گرفته که عدد آن قابل توجه هست.

به‌هرحال تصمیم‌ها در گزارش کمیسیون بودجه نسبت به نقل‌های قبلی در مسئله اشتغال، مقداری مترقیانه‌تر و مؤثرتر بوده هست. ادعای دولت این بوده که با این شرایط می‌تواند یک میلیون شغل ایجاد کند و کمیسیون تلفیق هم تأیید می‌کند؛ اعداد و ارقامی که برای این کار در نظر گرفته انجام گرفته، شرایط را برای دولت فراهم کـــرده‌ که اگر توانایی انجام چنین کاری را دارد، در قالب ظرف زمانی یک ساله انجام بدهد.

* دربارۀ رویکـــرد و جهت‌گیری کلی بودجه اگر نکته‌ای هست که خودتان لازم می‌دانید به آن اشاره شود، بفرمایید.
بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته (۹۶) تعداد تفاوت دارد و آن این بود که کمیسیون تلفیق باید تراز اجتماعی مصوبات بودجه، اثرات و پیامد آن در جامعه را هم در نظر می‌گرفت. نباید این‌طور باانجام گرفت که فقط صرف درآمد و هزینه تعریف شود؛ ممکن هست بگوییم ۵ میلیون تومان بودجه داریم، ۵ میلیون تومان هم هزینه می‌کنیم و دیگر مسائل هم به کمیسیون تلفیق مربوط نمی‌شود، درحالی‌که کمیسیون تلفیق باید تراز اجتماعی و مسائل جامعه را لحاظ کند.

جهت‌گیری مجلس در کمیسیون تلفیق بودجه این بوده که به اقشار متوسط و پایین جامعه توجه شود. سه قشر در جامعه وجود دارند؛ قشر نخست در سطح بالای متوسط، قشر دوم در سطح پایین و حتی در خط فقر بوده که برخی افراد در حد فقر مطلق هستند؛ عده‌ای دیگر هم در قشر متوسط قرار دارند. عده‌ای می‌گویند برای بهتر کـــردن وضع معیشت آقام باید اقشار بالای درآمدی را به پایین بکشانیم، عده‌ای دیگر می‌گویند اجازه بدهیم که اقشار بالای درآمد رانجام گرفت خودشان را داشته باشند و اقشار پایین درآمد را مقداری رانجام گرفت دهیم. فکر می‌کنم اگر بتوانیم به طبقه متوسط جامعه توجه کنیم که به‌مرور زمان این دو به‌هم نزدیک شوند، پسندیده‌تر هست چون قسمت عمده‌ای از جامعه ایران در حول و حوش متوسط‌ها هستند.

کمیسیون تلفیق بودجه نیز در همین رهستا تعداد فرآیند را لحاظ کـــرده هست. به‌طور مثال کمیسیون تلفیق بودجه در رابطه با معافیت‌ مالیاتی کارکنان اعلام کـــرده که تا سقف ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و مشاغل یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معاف هستند یا کمیسیون تلفیق بودجه در رابطه با افزایش حقوق‌ها اعلام کـــرده که برای دریافت حقوق کاهش از ۵ میلیون تومان شیوه پلکانی نزولی در نظر گرفته شود.

جهت‌گیری کلی کمیسیون تلفیق این بوده که به قشر پایین و متوسط جامعه توجه شود. کار دیگری که کمیسیون تلفیق انجام داده، شفاف‌سازی و انضباط مالی در بودجه هست. همچنین این کمیسیون دخالت دستگاه‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات، مجلس و کمیسیون‌های تخصصی را افزایش کـــرده‌ هست. حتی به پایانی دستگاه‌ها اعلام کـــرده آنهایی که پول به‌عنوان سپرده در بانک می‌گذارند، می‌توانند سود بگیرند، ولی تایمی سود بگیرند، هزینه‌کـــرد آن را باید دیوان محاسبات یا وزارت اقتصاد و دارایی رصد کند.

با توجه به اینکه صنعت بیمه و خیلی از دستگاه‌های مختلف در بانک‌ها سپرده دارند و متأسفانه از حدود اختیارات و مأموریت خودشان دور انجام گرفته‌اند، لذا این مسئله را مقداری در کمیسیون تلفیق بودجه شفاف کـــردیم، منضبط‌ انجام گرفته‌اند و سعی انجام گرفته که قیمت‌ها نیز مدیریت و مهندسی شود. چون لازم هست شاخص‌های عمده‌ای که به‌دنبال آن هستیم محقق شود، کمیسیون تلفیق توانست تأثیر لابی‌گری بر اختصاص بودجه را کاهش دهد. این روش درستی نبود که هر کسی به این کمیسیون مراجعه کند، به او پول بدهند. کمیسیون تلفیق چنین اقدامی را برای عموم در نظر گرفته و تلاش کـــرده که مصلحت و منفعت عموم و شرایط جامعه به‌گونه‌ای شود که آقام افزایش از تسهیلات هستفاده کنند و بودجه‌های در نظر گرفته انجام گرفته به‌درستی محقق شود.

اگر کمیسیون تلفیق بودجه برخی دستگاه‌ها را قطع کند، وضعیتشان دشوار می‌شود؛ لذا کمیسیون سعی کـــرده که درآمدها واقعی و ساماندهی شوند. اینکه کمیسیون تلفیق، بودجه‌نویسی کند که بودجه جایی A ریال باانجام گرفت ولی عملکـــرد ۳۰ تا ۵۰ درصد شود، چه فایده‌ای خواهد داشت. این درحالی هست که اگر کسی بخواهد در ۵ برابر خود را نشان دهد، در ۲ برابر این کار را انجام می‌دهد. کمیسیون تلفیق سعی کـــرده هست عددی را در نظر بگیرد که به واقعیت‌ها نزدیک باانجام گرفت؛ در همین رهستا با نگاهی به روند سال‌های گذشته، وضعیت جامعه و بازار را بررسی می‌کند که آیا چنین مسائلی محقق می‌شود یا نه.

کمیسیون تلفیق در گزارش خود درآمدهای مالیاتی را رانجام گرفت تعدادانی نداد، ۱۲۸ هزار میلیارد تومان بود و در سال گذشته هم ۱۱۶ تا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بود. کمیسیون تلفیق سعی کـــرده درآمدهای نفتی که شرایط خاص خودش را دارد، کنترل کند و از محل این درآمد، واریزی به صندوق توسعه ملی تعدیل پیدا کند و در جایی که نیاز و ضروری هست، هزینه شود. در تصمیماتی که کمیسیون تلفیق بودجه گرفته، جهت‌گیری افزایش بر این بوده که به قشرهای متوسط و کم‌درآمد جامعه توجه افزایشی بشود. همچنین این کمیسیون افزایش عوارض و مالیات‌ها و افزایش قیمت‌های بخش غیردولتی از جمله نظام مهندسی را محدود کـــرده هست. به صورت حتم کمیسیون تلفیق بودجه بر این باور بود که فقط باید مصوبه هیئت دولت وجود داشته باانجام گرفت و به‌جز آن، هر کسی نمی‌تواند ادعای افزایش قیمت داشته باانجام گرفت.

کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه کمی اعتبارات عمرانی را تنزل داد؛ یعنی مشخص کـــرد که بخش‌های تعاونی و خصوصی در اقتصاد را افزایش دخالت دهد. کلاً حدود ۷۱ هزار پروژه وجود دارد که ۵۰۰۰ پروژه ملی و ۶۷ پروژه هستانی و نیمه‌کاره هست که باید اعتبارات لازم وجود داشته باانجام گرفت تا این پروژه‌ها به اپایان برسد. اگر هیچ پروژۀ جدیدی افزایش پیدا نکند، حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز هست که این بودجه برای اپایان پروژه‌ها در بازۀ زمانی ۲۰ سال فردا محقق خواهد انجام گرفت. چون ساخت زیادی از پروژه‌ها برای دولت هزینه‌بر هست، یکی از روش‌ها این بود که کمیسیون تلفیق، برای اپایان و بهره‌برداری، یک‌سری پروژه‌ها را شناسایی کند. لذا کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه ۹۷ سعی کـــرده که ۱۴ هزار پروژه را به بخش غیردولتی واگذار کند. به صورت حتم سال گذشته ۳۲ هزار پروژه ارائه انجام گرفت که امسال این عدد، مقداری تقویت و پشتیبانی انجام گرفته هست. همچنین در لایحه بودجه ۹۷، مقداری از بدهی‌های دولت ساماندهی انجام گرفته هست. چون بحث بر سر بدهی‌های دولت هست. در عین حال که افراد از دولت طلب دارند، بخش خصوصی، تعاونی‌ها و نهادهای غیردولتی هم از دولت طلب دارند و به دولت، سازمان مالیاتی، تأمین اجتماعی و بانک‌ها بدهکار هستند؛ از طرفی آنها نمی‌توانند این مطالبات را از دولت بگیرند و اداره مالیات و تأمین اجتماعی حساب این افراد را می‌بندند و بانک‌ها هم در حال سودگیری هستند.

کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه ۹۷ تا سقف ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به دولت و بخش‌های خصوصی اجازه تهاتر داده تا به‌عنوان بدهی دولت در بانک مرکزی ثبت شود که حساب افراد آزاد شود. به این معنا که عددی جابه‌جا نمی‌شود و ماهیت بودجه‌ای هم ندارد ولی در بودجه ۹۷ لحاظ انجام گرفته هست، زمانی که بخش خصوصی، تعاونی‌ها و نهادهای غیردولتی به دارایی و بانک‌ها بدهکار هستند، با این کار آنها مقداری آرامش پیدا کنند و وضعیت اقتصادی جامعه به‌خصوص پیمانکاران و کسانی که مطالبه دارند، حل شود.

همچنین کمیسیون تلفیق مصوب کـــرد و به دستگاه‌ها اجازه داده که هم از نظر مالی و هم از نظر فعالیت‌هایی که در رهستای مأموریتشان هست، از پایان قوای خود هستفاده کنند. علاوه‌براین، به هستان‌ها مقداری افزایش توجه انجام گرفته هست، ردیف‌های متفرقه کاهش پیدا کـــرده و از ۳۳۸ به ۱۳۸ رسیده و حدود ۲۰۰ ردیف متفرقه حذف انجام گرفته که این نکتۀ نیکوی بوده هست. همچنین هستان‌ها مقداری تقویت انجام گرفته‌اند، کمیته‌ها و شوراهای پلن‌ریزی در سطح هستان و منطقهستان قوت افزایشی گرفتند و تلاش انجام گرفته که بودجه ۹۷ با این شیوه‌ها گزارش شود تا راندمان، بهره‌وری و کارایی افزایشی داشته باانجام گرفت و کمیسیون تلفیق در هر یک از تبصره‌های ۲۰ گانه که ممکن هست هر تبصره ۱۰ تا ۱۵ جزء داشته باانجام گرفت، جهت‌گیری‌های خاصی دیده انجام گرفته که شاید برای نخستین بار گزارش انجام گرفته باانجام گرفت.

به‌طور مثال کمیسیون تلفیق در این لایحه بحث واگذاری پروژه‌ها را برای نخستین بار ارائه کـــرده و باید دید که دولت چه عملکـــردی خواهد داشت. ضمن اینکه کمیسیون تلفیق سعی کـــرده افزایش قیمت‌ها را مقداری کنترل و مدیریت کند. اگر این کمیسیون در جایی، درآمدهای دولت را حذف کـــرده، در مقابل منابع جدیدی را اضافه کـــرده هست، مانند افزایش حامل‌های انرژی. در همین رهستا دولت پیش‌بینی کـــرده بود که ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باانجام گرفت که کمیسیون تلفیق از این رقم حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان را به طریقی جبران کـــرده ولی حتی اگر این بودجه عملیاتی شود، هر تعداد که دولت ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد دارد، ولی تعدادین برابر آن، خسارت یا تورم اثرگذار خواهد بود.

کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه سعی کـــرده که بودجه دولت را دست‌کاری نکند. به صورت حتم این بودجه را به‌روز، منحصرتر و واقع‌بینانه‌تر کـــرده و چکش‌کاری انجام گرفته هست؛ ولی تغییرات آن‌چنانی از نظر عددی نداشته هست. عددی که دولت برای لایحه بودجه اعلام کـــرده، ۱۱۹۴ تریلیون بوده که کمیسیون تلفیق این عدد را تبدیل به ۱۱۹۶ تریلیون کـــرده یعنی از نظر عددی سه دهم درصد تغییرات بودجه‌ای در لایحه بودجه داشته هست. به صورت حتم کمیسیون تلفیق بودجه سعی کـــرده تا چارچوب‌های قبلی را حفظ کند ولی الحاقی، حذف و اضافۀ تعدادانی نداشته که ماهیت تبصره بر هم بخورد؛ مانند تبصره‌های ۱۷، ۱۹ و تبصره‌هایی که برای دولت در لایحه بودجه آمده هست.

به‌طور مثال کمیسیون تلفیق بودجه در رابطه با دنبالمندی یارانه‌ها، همان چیزی که دولت اعلام کـــرده را تصحیح کـــرده و فقط کلمه خانومان سرپرست خانوار را اضافه کـــرده هست. همچنین کمیسیون تلفیق در رابطه با منابع درآمدی دولت، سعی کـــرده مطابق خوهستۀ دولت عمل کند. به صورت حتم در زیادی از جاها هم با دولت مشورت کـــرده و حتی با جناب آقا مدیر‌جمهور هم ملاقات داشته هست. اعضای هیئت مدیره کمیسیون تلفیق با تیم اقتصادی دولت، مذاکره و نظرات خود را بیان کـــردند. به‌هرحال این محصول مشترک بین بودجۀ دولت و مجلس هست؛ به صورت حتم دولت پیشنهاد دهنده هست ولی از نظر قانونی، تغییر، تکمیل، ابداًح با مجلس هست. کمیسیون تلفیق سعی کـــرده با احترام به دولت، نظراتش را تا حدودی تأمین کند. برخی از پیشنهادات و نقطه نظرات الحاقی که به لایحه بودجه اضافه انجام گرفته، با نظر و دیدگاه دولت بوده هست. همچنین کمیسیون تلفیق سعی کـــرده که از دیدگاه‌های متفاوت مجامع حتمی و تخصصی مانند اتاق‌های بازرگانی، اصناف، تعاون، معاونت قوانین مجلس، دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌ها، مراکز علمی، مطبوعات و جاهای مختلف هستفاده کـــرده و به آنها احترام بگذارد. به صورت حتم این مسائل در قالب دموکراسی یا رأیی که کمیسیون تلفیق می‌دهد و عدد و رقمی که برای مخالفت یا موافقت اعلام می‌شود، اثرگذار هست. نتیجه تراوشات فکری کمیسیون تلفیق بودجه این بوده و ممکن هست که تغییر پیدا کند، کسانی پیشنهاداتی بدهند یا بگویند که بنزین را گران کنیم؛ لذا چون باید مجلس اجازه چنین کاری را بدهد، بنابراین تصمیم‌گیرندۀ نهایی صحن مجلس هست. به‌هرحال ممکن هست کسی بگوید من این درصد را قبول ندارم و باید بنزین ۱۲۰۰ تومان شود؛ که شرایط خاص خودش را دارد ولی کمیسیون تلفیق با افزایش حامل‌های انرژی، مالیات یا عوارض به‌دشواری موافقت کـــرد، به صورت حتم در خیلی از جاها به صلاحش بوده هست.

منبع: ماهنامه نماینده

انتهای پیام/

هنوز با بودجه ریزی عملیاتی فاصله داریم