عاملی که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد! • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

عاملی که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد!

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

عاملی که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد!

به نقل مجله اینترنتی عسل فردا،محققان با بررسی حدود ۲٫۸ میلیون مورد در دانمارک دریافتند که آسیب ضربه ای مغز با افزایش احتمال زوال عقل مرتبط هست.

ضربه مغزی؛ حاصل اصابت یک نیروی خارجی به قشر مغز هست و بر اساس انجام گرفتت و ویژگی های آن، طبقه بندی می شود. این مطالعه نشان می دهد یک ضربه مغزی انجام گرفتید احتمال زوال عقل را ۳۵ درصد و آسیب ملایم یا خفیف را تا ۱۷ درصد افزایش می دهد.

آنچه محققان را شگفت زده کـــرده این هست که حتی یک ضربه خفیف نیز می تواند احتمال ابتلا به زوال عقل را ۱۷ درصد افزایش دهد.

محققان معتقدند ضربه به مغز می تواند برای بیمار هانجام گرفتاری باانجام گرفت تا با فعالیت بدنی منظم، درمان فشارخون بالا، دیابت، افسردگی و کاهش وخانوم، احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. از طرفی در صورت بروز آسیب مغزی، روش هایی مانند توانبخشی شناختی در درمان نقایص شناختی موثر هست.

به رغم پیشرفت علم در زمینه پیشگیری و درمان زوال عقل، آمار مرکز بین المللی آلزایمر نشان می دهد که در حال حاضر ۴۷ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۱۳۱٫۵ میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد.

نتایج این مطالعه در نشریه Lancet Psychiatry منتشر انجام گرفته هست.

آلزایمر یک نوع اختلال عملکـــرد مغزی هست که در صورت ابتلا به آن، به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

ضربه مغزی احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد