مروری بر برخی از بهترین ویدئو‌های مستقل سال 2017 • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

مروری بر برخی از بهترین ویدئو‌های مستقل سال ۲۰۱۷

در میان همه ویدئو های جریان اصلی روز دنیا و به طور ویژه هالیوود، ویدئو هایی هم تولید می شوند که از هحیاتیه هستودیوهای بزرگ و صنعتی دنیا فاصله زیادی دارند؛ این ویدئو ها معمولاً با عنوان مستقل شناخته می شوند و تعاریف زیادی را می توان به آن ها نسبت داد. اما به طور کلی ویدئو های مستقل آثاری هستند که با بودجه کم تولید می شوند، نگاه هنری در آن ها بر تجارت سینما غلبه می کند و گیمگرانش معمولاً از میان چهره های نه تعدادان مشهور انتخاب می شوند. علاوه بر این ممکن هست ویدئو های مستقل با اکران های محدود روبه رو شوند و شرکت های بزرگ توزیع ویدئو با آن ها همکاری نکنند. هر اندازه رابطه گیشه سینما با این ویدئو ها بد باانجام گرفت، جشنواره ها با مستقل ها برخوردی دوستانه دارند.

در واقع این آثار، ویدئو هایی هستند که با جیب خالی به نبرد ویدئو های تعداد صد میلیون دلاری هالیوود می روند و مشتری آن ها را به سالن خود می کشند. با این وجود، نکاتی که نقل کرد انجام گرفت، فرمول های ثابتی نیست و ممکن هست ویدئوی مستقل با گیمگران چهره روی پرده برود یا اکران گسترده ای هم داشته باانجام گرفت. هر سال تعداد زیادی ویدئو مستقل تولید می شود که تنها تعداد معدودی به منطقهت می رسد و راه را برای پیشرفت و ورود احتمالی عوامل به جریان اصلی سینما باز می کند.

در ادامه مطلب، فهرستی از بهترین ویدئو های مستقل سینمای جهان را در سال ۲۰۱۷ می خوانید. فهرست حاضر، انتخابی معقول هست برای کسانی که زرق وبرق ابرقهرمان های هالیوود، خسته شان کـــرده هست و به دنبال ویدئو های متفاوت و قصه هایی متفاوت تر می گردند.

داسـتان یک روح

http://asalefarda.ir/wp-content/uploads/2018/01/AGhostStory20172.jpg

نمره مخاطبان:۶٫۹

نمره منتقدان:۸۴


ماجرا چیست؟ برخلاف عنوان و پوسترهای عجیب وغریب ویدئو، «دهستان یک روح» یک درام عاشقانه هست. کیسی افلک در این ویدئو نقش یک موسیقی دان را گیم می کند که در یک تصادف رانندگی کشته می شود. روحش اما در قامت یک ملحفه سرگردان با دو چشم سیاه و توخالی، به خانه بازمی گردد جایی که همسرش (با گیم رونی مارا) همچنان در آن جا خانومدگی می کند.

چه کسانی ویدئو را ساخته اند؟ «دهستان یک روح» بهترین ویدئو کارگردانش، دیوید لوری هست. ویدئو های قبلی لوری، «جسم آن ها مقدس نیست» (۲۰۱۳) که همین گروه گیمگران «دهستان یک روح» در آن حضور داشتند به رغم شکست در گیشه در میان منتقدان با هستقبال نیکوی مواجه انجام گرفت. «اژدهای پیت» (۲۰۱۶) هم اگرچه ۱۴۳ میلیون دلار فروش داشت و از نظر زیادی، از غافلگیری های سال گذشته به حساب می آمد اما آن چنان که باید درباره آن صحبت نانجام گرفت.

دلیل در این فهرست قرار گرفته؟ «دهستان یک روح» ویدئوی متفاوت هست، ویدئوی پر از احساس و درون مایه های عاشقانه. آن هم عشق یک روح به خاطراتش در یک خانه. به دلیل همین لحن متفاوت و توانایی ویدئو در ایجاد هیجان در مخاطبِ دهستان، ویدئو را قطعاً باید جزو بهترین ویدئو های مستقل ۲۰۱۷ قرار داد.


کلمبـوس

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BMTUyMjE5NzU3NF5BMl5BanBnXkFtZTgwMDY5NzE5MDI._V1_SX1777_CR001777958_AL_.jpg

نمره مخاطبان:۷٫۴

نمره منتقدان:۸۹


ماجرا چیست؟ «کلمبوس» نام منطقهی هست در ایالت ایندیانای آمریکا، منطقهی که پدرِ قهرمان دهستان ویدئو در آن جا و در وضعیت کُما قرار دارد. پسر به دلیل وضعیت پدرش که معمار مشهوری هم هست در منطقه گرفتار انجام گرفته و پایان مختصات منطقهی برایش مثل یک خانومدان هست. او در منطقه با دختری آشنا می شود که به خاطر مادرِ در حال ترک اعتیاد خود، در منطقه حضور دارد. این دو منطقه را می گردند و شروع به کشف چیزهای تازه می کنند، چیزهایی که قرار هست اتفاق جدیدی را رقم بخانومد. این تعداد خط، خلاصه دهستان ویدئو «کلمبوس» هست که توانسته نظرات مثبتی را به خود جلب کند.

چه کسانی ویدئو را ساخته اند؟ ویدئو را «کوگونادا» اهل کره جنوبی کارگردانی کـــرده هست که در سیاهه کاری اش همین یک تک ویدئو دیده می شود.

دلیل در این فهرست قرار گرفته؟ کلمبوس گرچه در گیشه ویدئو شکست خورده ای محسوب می شود و تنها یک میلیون دلار فروش داشته هست، اما به دلیل گیم های درخشان جان چو و هیلی ریچاردسون و همین طور فضاسازی های درخشانش در نمایش یکی از جذاب ترین منطقههای دنیا از نظر معماری، ویدئو را باید به عنوان یکی از بهترین مستقل های سال ۲۰۱۷ سینمای جهان به حساب آورد.


برو بیـرون

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/GetOut20172.jpg

نمره مخاطبان:۷٫۷

نمره منتقدان:۸۴


ماجرا چیست؟ ویدئو های ترسناک زیادی هر ساله ساخته می شوند، آن هم با بودجه های زیاد کم و حداقلی. این ویدئو ها افزایش آثاری سطح پایین هستند که خیلی زود با پرده خداحافظی می کنند و به شبکه نمایش خانگی می روند. بهار امسال اما ویدئو مستقلی با بودجه اندک ۴٫۵ میلیون دلاری ساخته انجام گرفت که بدون شک پدیده سال ۲۰۱۷ لقب گرفت. «برو بیرون» در حالی اکران انجام گرفت که جامعه آمریکا درباره موضوعات نژادپرستی سطح بحرانی را طی می کـــرد. ویدئو هم، چنین درون مایه هایی دارد. از همان سکانس های ابتدایی که گیمگر سیاه پوست ویدئو، معذب گونه در محله سفیدپوست ها در حال قدم زدن هست تا برخوردهای نژادی بقیه ویدئو. «برو بیرون» دهستان پسر و دختری (با گیم دنیل کالویا و آلیسون ویلیامز) هست که قرار هست در فردا نه تعدادان دور ازدواج کنند. خانواده دختر، داماد فردا و سیاه پوست خود را به کلبه جنگلی شان دعوت می کنند، همه چیز در ابتدا عادی به نظر می رسد اما کم کم نقاب های مضحک خانواده عقب زده می شود و…

چه کسانی ویدئو را ساخته اند؟ ویدئو را جردن پیل کارگردانی کـــرده هست که پیشتر به عنوان گیمگر سریال های درجه دو شناخته می انجام گرفت. اگرچه دهستان «برو بیرون» یک کلیشه پایان عیار هست اما تماشای هنرنمایی جردن پیل در مقام کارگردان و ویدئو نامه نویس، یک لذت واقعی و متفاوت را رقم زده هست.

دلیل در این فهرست قرار گرفته؟ «برو بیرون» با گیشه ۲۵۴ میلیون دلاری و جوایز ریزودرشتی که دریافت کـــرده هست و در فردا دریافت خواهد کـــرد نه تنها از بهترین مستقل های ۲۰۱۷ بلکه جزو بهترین ویدئو های ژانر وحشت تاریخ سینمهست.


لیدی بیـرد

http://asalefarda.ir/wp-content/uploads/2018/01/LadyBird20171.jpg

نمره مخاطبان:۸٫۵

نمره منتقدان:۹۴


ماجرا چیست؟ «لیدی بیرد» دهستان خانومدگی خانومی را روایت می کند که مدت یک سال در شمال ایالت کالیفرنیا خانومدگی می کند اما به علت غریبه بودن با محیط خانومدگی اش با اتفاقاتی روبه رو می شود. گروینگ برای ساخت این ویدئو، آلبوم تصویر دوران دبیرستان خود را به گیمگرانش داد تا آن ها با فضای ذهنی او افزایش آشنا شوند، حتی آن ها را به محل تولد خود برد. او به تصویربردارش نقل کرد که قرار هست ویدئوی شبیه به یک خاطره بسازد و ویدئوش چیزی شبیه «۴۰ ضربه» فرانسوا تروفو و «پسرانگی» ریچارد پیوندلیتر شود که قهرمان نخست آن یک خانوم هست.

چه کسانی ویدئو را ساخته اند؟ به عقیده زیادی از منتقدان، «لیدی بیرد» بهترین ویدئو مستقل ۲۰۱۷ و جزو بهترین آثار سینمایی سال هست. «خانم بیرد» یک درام کمدی هست که گرتا گروینگ آن را گزارش و خود کارگردانی کـــرده هست؛ گیمگر نه تعدادان مطرحی که به واسطه ویدئو های مستقل دیدنی اش در سال های اخیر حالا نامی برای خود دست وپا کـــرده هست. گروینگ پیش از کارگردانی «خانم بیرد»، در «دوشیزه آمریکایی» و «فرانسس ها» نقش آفرینی کـــرده بود که هردو ویدئو هایی مستقل بودند و محبوبیت زیادی هم کسب کـــردند.

دلیل در این فهرست قرار گرفته؟ گرتا گروینگ را بعد از سال ها گیمگری و به صورت حتم ویدئو نامه نویسی و یک کارگردانی مشترکِ دیده نانجام گرفته، حالا باید جزو تأثیرگذارترین خانومان سینمای جهان معرفی کـــرد. اتفاقی که با تثبیت «لیدی بیرد» در فصل جوایز، پایان سال هیجان انگیزی را برای او رقم خواهد زد. اما فعلاً ویدئو را باید به سبب ویدئو نامه بی نقص و نوآوری های دلچسبش در روایت ژانر، در فهرست بهترین های ۲۰۱۷ قرار داد.


بیماری بزرگ

http://asalefarda.ir/wp-content/uploads/2018/01/TheBigSick20172.jpg

نمره مخاطبان:۷٫۷

نمره منتقدان:۸۶


ماجرا چیست؟ ویدئو های مستقل زیاد از هر چیز لذت کشفی وصف ناپذیر در میان مخاطبان خود ایجاد می کنند. تماشاگرانی که بعد از تماشای ویدئو با کاهشین ایده قبلی از کیفیت احتمالی آن، مشتاقانه از ویدئوی صحبت خواهند کـــرد که قرار هست همه را متعجب کند. «بیماری بزرگ» از همان ویدئو ههست. خلاصه دهستان و فهرست گیمگران و حتی پوستر و اقلام تبلیغاتی ویدئو شاید در ابتدا این پیام را منتقل کند که با ویدئوی روبه رو هستیم که مانند خیلی از مستقل های دیگر، صرفاً تلاشی دورهمی بوده هست و درون مایه تعدادانی آن را حمایت نمی کند. اما این مورد دقیقاً در نقطه مقابل «بیماری بزرگ» قرار می گیرد. ویدئو یک کمدی رمانتیک جذاب و دهستان واقعی خانومدگی «کمیل نانجیانی» هستندآپ کمدین پاکستانی هست. کمیل در آمریکا و در یک سالن کوچکِ محلی روی صحنه می رود و تلاش می کند با لطیفه هایی از زادگاهش، اعتباری برای فردا کاری خود فراهم کند. در یکی از این اجراها او با دختری آمریکایی با گیم درخشان زوئی کازان (در نقش امیلی) آشنا می شود، ملاقاتی که برخلاف سنت های خانوادگی اوست و احتمالاً دردسرهایی برایش ایجاد خواهد کـــرد. تضاد فرهنگی-اجتماعی میان خانواده او و خانومدگی در کشوری غریبه، لحظاتی را پدید می آورد که حسابی برای مخاطب، تازه هست. با اضافه انجام گرفتن وخانوم درام به ویدئو، «بیماری بزرگ» به یکی از بهترین کمدی های رمانتیک یک دهه اخیر سینمای هالیوود و حتی جهان تبدیل می شود.

چه کسانی ویدئو را ساخته اند؟ «بیماری بزرگ» را مایکل شوالتر کارگردانی کـــرده اما نفر اصلی پروژه، جاد آپاتوفِ تهیه کننده هست که زیادی از بهترین کمدی های تعداد سال اخیر را خود کارگردانی یا تهیه کـــرده هست.

دلیل در این فهرست قرار گرفته؟ بیماری بزرگ برای ارائه یک کمدی رمانتیک موفق پس از سال ها و نمایش بامزه تضادهای واقعی خانومدگی مهاجران در غرب و به صورت حتم نمایش یک تراژدی غرق کننده، قطعاً جزو بهترین ویدئو های مستقل ۲۰۱۷ هست، ویدئوی که احتمالاً در فصل جوایز افزایش از فصل اکران با هستقبال مواجه خواهدانجام گرفت.


ویند ریـور

http://asalefarda.ir/wp-content/uploads/2018/01/WindRiver201710.jpg

نمره مخاطبان:۷٫۸

نمره منتقدان:۷۳


ماجرا چیست؟ ویدئو های مستقل به دلیل بودجه محدود و امکانات کاهش، افزایش سراغ درام هایی می روند که دردسر کاهشی در تولید ایجاد کنند.
«ویند ریور» اما به سراغ یک دهستان جنایی رفته و ماجرایش را در یک فضای سرد و برف زده، در نقطه ای دورافتاده به همین نام، تعریف می کند. ویدئو دهستان یک شکارچی هست که فرخانومد خود را به طرز وحشتناکی از دست داده و حالا به اهالی منطقه کوچک خود کمک می کند تا گاو و گوسفندان خود را از شر حیوانات وحشی محافظت کنند. او در جست وجوی یک دسته کوچک از شیرها که به گله گاوی حمله کـــرده اند، با یک جنازه روبه رو می شود، جنازه ای که به نظر به قتل رسیده و جزئیات جنایت به مرگ دختر خود او زیاد نزدیک هست. یک مأمور فدرال مأمور پیگیری قتل می شود و شکارچی قرار هست به او کمک کند. «ویند ریور» در پایان سکانس هایش پوشیده از سفیدی برف هست، شخصیت ها یا در بوران گیر کـــرده اند یا در حال فرار از سرما هستند. ژانر ویدئو را باید نئو وسترن معرفی کـــرد، وسترنی که تعداد کابوی غیرتمند و تعداد بومی آمریکایی هم در آن حضور دارند.

چه کسانی ویدئو را ساخته اند؟ «ویند ریور» را تیلور شریدن کارگردانی کـــرده هست که سال گذشته ویدئو متفاوت «اگر از آسمان سنگ ببارد» را روی پرده داشت و به صورت حتم ویدئو نامه فوق العاده «سیکاریو» را گزارش بود. او با این ویدئو رسماً وارد گیم بزرگان انجام گرفته هست و اگر ویدئو بعدی اش یکی از پر گیمگرترین ویدئو های سال باانجام گرفت، نباید تعدادان تعجب کـــرد. هستفاده از یکی دو نام اسم ورسم دارتر (الیزابت نخستسن و جرمی رنر) در جلوی دوربین، هزینه ۱۱ میلیون دلاری و ویدئو های سابق، شاید کمی از تعلق «ویند ریور» به دسته مستقل ها کم کند اما نگاه مؤلف گونه کارگردان جوان، بودجه نسبتاً کم و به صورت حتم نمایش نخست در جشنواره ساندنس، آن را در همین گروه حفظ خواهد کـــرد.

دلیل در این فهرست قرار گرفته؟ «ویند ریور» به دلیل گیم های واقعی، تصویر ها سرد و خشن از نبرد خانومدگی میان اهالی بومی یک منطقه قدیمی و تضاد همیشگی هجرت از آن و کارگردانی خیره کننده اش، حضور خود را در میان بهترین ویدئو های مستقل سال تثبیت کـــرده هست.


منبع: روخانومامه خراسان

دانلود ویدئو ایرانی
مروری بر برخی از بهترین ویدئو‌های مستقل سال ۲۰۱۷