نقد و بررسی LawBreakers • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

نقد و بررسی LawBreakers

دسته بندی : متن موزیک تاریخ : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

نقد و بررسی LawBreakers

62115053095131324 lawbreakers game - نقد و بررسی LawBreakers

نقد و بررسی LawBreakers 

“به قلم علی رجبی”

با خیزش خیل عظیم گیم‌های آنلاین، یکی از دغدغه گیمکنان امروزی، انتخاب گیم آنلاین معقول و تایم گذاشتن پای آن هست. این مسئله در گیم های شوتر زیاد از دیگر ژانرها رخ می‌دهد، که از بین ده‌ها انتخاب مثل Battlefield و Call of Duty و Overwatch و غیره کدام بهتر هست؟ طراح نامی عرصه گیم، “کلیف بلزینسکی” که خیلی‌ها وی را با مجموعه‌های مشهورش مثل Gears of War و یا Unreal Tournament می‌شناسند، تصمیم به محک زدن خود و ساخت یک گیم پایان آنلاین را می‌گیرد که امروز آن‌ را با نام LawBreakers می‌شناسیم. اما سوال اینجهست که آیا LawBreakers توانسته اعتبار ساخانومده‌اش را حفظ کند یا نه؟ 

تایمی می‌گوییم “شوتر آنلاین”، سریعا در ذهن خود یک نقشه بزرگ با کلی مانع، میان‌بر و یک سری Booster را تشکیل می‌دهیم. بعد از آن از خود می‌پرسیم که خب برفرض که زیباترین نقشه دنیا رو ساختیم، حال چه محرکی‌ هست که بتواند نهایت پتانسیل این محیط را نشان دهد؟ سلاح‌ها و قابلیت‌هایی که گیمکنان در اختیار دارند. مسئله‌ای که LawBreakers به نیکوی از عهده‌اش برمی‌آید، یعنی قرار دادن دسته‌ای از حیاتیات جنگی متنوع و قابلیت‌های منحصر بفرد میان ۹ کلاس که به ۱۸ شخصیت تقسیم می‌شوند. و از آن بهتر، این هست که هر یک از این کلاس‌ها، طوری “بالانس” انجام گرفته‌اند که حتی بعد از صدها ساعت گیم، متوجه می‌شوید که در شرایط برابر هیچ یک از آن‌ها بر دیگری سلطه ندارد و تنها به هستعداد گیمکن هست که یک شخصیت چطور رفتار کند. از شخصیت‌های آسان‌تر برای تازه کارها، تا دشوار‌ترین‌ آنان که طالب مهارت زیاد هست، هیچ یک “Overpowered” نیستند و این نشان‌ دهنده فکر انجام گرفته بودن طراحی آنههست. 

40727150530960426117 20170729122247 1 - نقد و بررسی LawBreakers

مثلا کلاس Vanguard را در نظر می‌گیریم، این شخصیت از همان ابتدا یک سلاح رگبار را در دست دارد، اما از داشتن سلاح ثانویه محروم هست. مقاومت بالایش باعث می‌شود دشوار بتوان اورا از پای درآورد، اما کمبود سرعت در حرکت و پرش، عملا وی را در Modeهایی که خوهستار سرعت افزایش هستند بی‌هستفاده می‌کند. گیم از شما می‌خواهد که بتوانید بهینه‌سازی کنید، اینکه بدانید کجا، کدام یک را باید انتخاب کنید و چگونه به گیم کـــردن بپردازید که خود مسئله سرگرم کننده‌ ایست، همچنین شما می‌توانید در حین گیم شخصیت خود را تعویض کنید که دستتان را در ساخت هستراتژی های جدید باز نگه می‌دارد. 

LawBreakers برخلاف یک سری از عناوین هم سبک خود، شوتری نیست که به شما آیتم‌های بوست‌کننده بدهد، هرآنچه برای برد نیاز دارید درون گیم نهفته‌ هست، برای مثال عادت کـــردن به محیط‌های جاذبه صفر خود مهارتی هست ستودنی! شاید ساده بنظر برسد ولی زمانی که حرارت مبارزه شعله‌ور می‌شود، رعایت تعادل حین پرواز و شلیک کـــردن، کار زیاد دشواری‌ هست، بخصوص تایمی ۲ نفر با هم شما را دنبال می‌کنند و می‌خواهند شما را تکه تکه کنند!. افزایش چالش گیم، به قضاوت شما حین جنگ برمی‌گردد، همانطور که اشاره انجام گرفت آنچه برای برد نیاز هست به شما داده می‌شود که همان شخصیت مورد هستفاده‌تان می‌باانجام گرفت، حیاتی این‌ هست که چطور پلن می‌ریزید، چه زمانی حمله می‌کنید و چه زمان عقب نشینی. LawBreakers به شما آسان نمی‌گیرد، نخستین قانون گیم.

2756415053096218093 20170728232601 1 - نقد و بررسی LawBreakers 

یکی از ایرادات ریز گیم، طراحی نه‌تعدادان متعارف نقشه‌ههست. درحالی که شاید محیط‌ها و اتمسفر آن‌ها جالب بنظر برسند، چیزی که گیمکنان را معذب می‌کند طراحی بد موانع هست، بطوری که احساس می‌کنید درون یک هزارپیچ قرار گرفته‌اید و به یاد داشتن پایانی موانع حین مبارزه چیزی‌ هست که با دو یا سه بار تکرار کـــردن آن محیط امکان‌پذیر نیست، بخصوص تایمی پای یک سری مکان مخصوص پرکـــردن مجدد نواز خون درمیان باانجام گرفت. هرتعداد بعد از آنکه ان‌هارا یاد بگیرید لذت گیم دوتعدادان می‌شود، به ویژه در آرزورویی با حالاتی که نیازمنده کمی چابکی و فکر هست.

حالات یا Modeهای موجود در گیم به ۴ قسمت تقسیم می‌شوند:

Overcharge: حالتی شبیه به مود معروف Capture the flag، در این بخش شما بایستی یک باتری را از وسط نقشه به سلطه درآورید، آن را به مرکز خود برده و تا ۱۰۰% انجام گرفتن شارژش صبر کنید. بعد از این، ۲۰ ثانیه دیگر باید از آن دفاع کـــرده تا ۱ امتیاز بدست آورید. دشمنان شما می‌توانند باتری را بدزدند و در این صورت، شارژ قبلی صفر نخواهد انجام گرفت. (که کمی آزاردهنده‌ هست)

Uplink: همچون Overcharge تنها با این تقاوت که باتری با یک دیش عوض می‌شود و میزان پر انجام گرفتن آن به زمان دفاع تیم بستگی دارد.

Turf War: حالتی مانند Capture the point، در این بخش نقشه گیم تعدادین نقطه خاص را مشخص می‌کند و تیم‌ها باید تا حد ممکن، از طریق بدست آورد سلطه این نقاط امتیاز جمع کنند. شمارش امتیاز بدین صورت هست که بصورت نوبتی، ۳ نقطه مشخص می‌شود و بعد از به اپایان رسیدن زمان موعود آن نوبت، امتیازها به امتیاز کلی تیم اضافه می‌شود.

Blitzball: در این بخش، توپی وسط نقشه قرار داده می‌شود و گیمکنان باید در بدست آوردن آن و رساندنش به پایگاه حریف، با یکدیگر به مبارزه بپرداخانومد. کشتن حامل توپ باعث افتادن آن می‌شود و هرکسی می‌تواند آن را بردارد. تیمی که زودتر به ماکسیموم امتیازها برسد برنده می‌شود.

1019215053096216280 20170702234310 1 - نقد و بررسی LawBreakers

گیم از حالات متنوعی بهره می‌برد، هرتعداد بعضی از آن‌ها ایرادات ریز و درشت خود را دارند، اما بطور کلی تلاش برای از بین بردن حس تکرار و یکنواختی، بی ثمره نبوده و تنوع تا حد لازم رعایت می‌شود. بحث تنوع انجام گرفت، بهتر هست به یکی از مسائل حیاتی بپردازیم، و آن هم قیاس این گیم با عناوینی که نزدیکی زیاد به آن دارند، می‌باانجام گرفت. خب یکی از تفاوت های اساسی یا بهتر هست بگویم، برتری های Overwatch، از رقبای اصلی میدان، در مقابل LawBreakers چیست؟ درست هست که ساخته کلیف، از نظم و تعادل افزایشی بهره می‌برد، اما اگر بخواهیم به شخصیت‌ها از دید تنوع نگاه کنیم، مسلم هست که برنده میدان ساخته بلیزارد می‌باانجام گرفت. مسئله اینجهست که با یک نگاه می‌توان فهمید LawBreakers تنها از ۹ شخصیت بهره می‌برد، اینکه بگوییم ۱۸ شخصیت وجود دارد و این یعنی زیاد، توهمی زیاد نیست زیرا تفاوت آن‌ها دو به دو تنها در ظاهرشان می‌باانجام گرفت و بس. من باقی موارد، حتی برخی از آیتم‌های تزئینی، یکسان هست. (بگذریم از این هم گیم که دارای شخصیت‌پردازی بالقوه و یا پلات ریزی هم برخلاف Overwatch نیست!) 

اوه و صحبت از آیتم تزئینی انجام گرفت، آیتم های کازمتیک هم در گیم حضور دارند و با ارتقای سطح، به شما Boxی داده می‌شود که در آن ۴ آیتم قرار دارد، اعم از Skin، هستیکر و غیره. و بعد از آن، نوبت به طراحی عجیب شخصیت‌ها می‌رسد. در سمتی، عده اندکی طراحی جالب و زیبا داریم مثل طراحی کلاس Gunslinger و یا Assassin. در سمت دیگر طراحی نه تعدادان تو دل برو اکثر کلاس های باقی مانده که خب، شاید با خود بگویید طراحی چه فرقی دارد، اما واقعیت این هست که برای همه ما ظاهر اشخاصی که با آن‌ها به گیم می‌پردازیم حیاتی هست و ایرادی که LawBreakers در این بخش دارد را نمی‌توان نادیده گرفت. گیم از سطح گرافیکی بالایی برخوردار هست و به لطف موتور گرافیکی Unreal Engine 4 و به صورت حتم پورت تکمیلا معقولش، از لحاظ فنی با هیچ مشکلی روبه‌رو نیستیم. سرورهای گیم نیز زیاد معقول هستند و حتی با اینترنت کشور عزیزمان هم می‌توانیم پینگ زیر ۱۴۰ داشته باشیم!

30992150530966543414 LawBreakers GDC OverchargeMode - نقد و بررسی LawBreakers

نکات مثبت:

گیم‌پلی چالش‌برانگیز و حرفه‌ای

پورت فوق‌العاده نیکو و سرورهای معقول

تنوع کافی در گیم‌پلی

نکات منفی:

نبود تنوع کافی در شخصیت‌ها

وجود ایرادات ریز در بخش های Uplink و Overcharge

طراحی عجیب و نامتعارف شخصیت‌ها و نقشه‌های گیم

نقل کرد آخر

در نهایت، آخرین ساخته بلزینسکی را باید یک شوتر معقول برای گیمرهای حرفه‌ای، اما ناقص دانست. این عنوان مخاطب خاص خودش را دارد، شاید خیلیِ‌ها نتوانند از تجربه‌اش لذت ببرند، اما مطمئنا گیمکنانی که شوتر های قدیمی مثل Unreal را تجربه‌ کـــرده‌اند، از گیم‌پلی سنگین و چالش برانگیز گیم راضی خواهند بود.

Verdict

In overall, Bleszinski’s latest game is hardcore but imperfect shooter. It may not be welcomed by everyone, but for those who played games like Unreal Tournament and have experienced the hardcore feeling, given by Bleszinski’s creations, will completely enjoy the heavy and challenging  gameplay of LawBreakers.

Score: 8.5 – PC Version

61715053098762258 1%20(2)%20 %20Co%20 %20Co - نقد و بررسی LawBreakers

نقد و بررسی LawBreakers

pardisgame.net