نگاهی به چهار انیمیشن اروپایی که در سال 2017 اکران انجام گرفتند • عسل فردا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

نگاهی به چهار انیمیشن اروپایی که در سال ۲۰۱۷ اکران انجام گرفتند

هیولاهای جدید، خانواده‌های از هم پاشیده، رمز و راز، دهستان‌های پرماجرا و رنگ‌ولعاب متداوم بخشی از فرمول موفقیت انیمیشن‌ها هستند. فرمولی هالیوودی که حالا کمپانی‌های انیمیشن‌سازی در سرتاسر جهان از آن پیروی می‌کنند. آن‌چه از انیمیشن‌های سال ۲۰۱۷ برمی‌آید، این هست که اروپایی‌ها نیز در سال ۲۰۱۷ به دنبال فرمول اشاره‌انجام گرفته رفته‌اند و کاهش رنگ‌و‌بوی اروپایی از آن‌ها به مشام می‌رسد. این انیمیشن‌ها در مواردی به موفقیت و فروش بالا رسیدند و گهگاهی نیز به‌انجام گرفتت شکست خوردند. در این‌جا برخی از این انیمیشن‌های اروپایی را بررسی می‌کنیم.


پسر بیگفوت (The Son of Bigfoot)

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/methode_times_prod_web_bin_5b1e5f84-bfef-11e7-b58a-4186f6049f2e.jpg

«پسر بیگفوت» محصول مشترک فرانسه و بلژیک هست که در آگوست ۲۰۱۷ در کشورهای مختلف اکران انجام گرفت. بن هستاسن و جرمی درگسون، کارگردانان مشترک این انیمیشن کامپیوتری، «پسر بیگفوت» را با بودجه‌ای ۳۰میلیون دلاری خلق کـــردند و در سرتاسر جهان به فروشی ۴۰ میلیون دلاری دست یافتند. کمپانی ان‌ویو‌پیکچر که با «دهستان لاک‌پشت‌ها» معروف انجام گرفت، با روایتی ساده، سهلگیر و تا حدی تجاری و با ویژگی‌های پرفروش به بازار صنعت انیمیشن برگشته هست. در سایت‌های معتبر نقد، از جمله «راتن تومیتوز»، این انیمیشن را ۱۳منتقد بررسی کـــردند و از ۱۰ رتبه ۵٫۸ دریافت کـــرد. «پسر بیگفوت» دهستان پسر نوجوانی، به نام آدام هریسون، را تعریف می‌کند که در گیرودار قصه‌ای حماسی و پررمزوراز در جست‌وجوی پدر گمانجام گرفته‌اش هست. دستکاری ژنتیک در پروژه‌ای علمی‌، هیولایی به نام بیگفوت را به وجود آورده که از قضا پدر این نوجوان هست. آدام نهایتا درمی‌یابد پدرش کسی جز بیگفوت نیست که سال‌ههست برای محافظت از خود و خانواده‌اش در اعماق جنگل پنهان انجام گرفته هست.

۹۲ دقیقه ماجراهای خوشرنگ با محیط تکمیلا دوستانه و خانوادگی، کارتونی گرم و جذاب ساخته که برای مخاطبان کودک زیاد سرگرم‌کننده هست. هرتعداد نبود کشش و گیرایی تکمیل دهستان باعث می‌شود مخاطبان بزرگسال در میانه راه از دهستان خسته شوند و جا بمانند. این انیمیشن در زمینه تصویرنگاری و نقاشی کامپیوتری حرف تازه‌ای برای گفتن ندارد و پایان جذابیت کودکانه خود را مدیون ویدئونامه‌ هست. دیالوگ‌ها می‌توانستند موقعیت‌‌های بهتری را ایجاد کنند، اما هیجان مقطعی و ضرباهنگ کار و سرعت و ریتم به‌نیکوی حفظ انجام گرفته و پیامی که به مخاطب خردسال منتقل می‌شود دلگرم‌کننده و آموخانومده هست. از زاویه‌دید یک کودک این انیمیشن زیاد دوست‌داشتنی، تاثیرگذار و هیجان‌انگیز هست؛ ضمن این‌که خط قرمزهای اخلاقی به‌نیکوی در آن رعایت انجام گرفته و حالت تهاجمی و خشن در آن دیده نمی‌شود.

 

خون‌آشام کوچک (The Little Vampire)

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/little-vampire-3d-poster-detail.jpg

پس از ویدئو ناموفق «خون‌آشام کوچک» در ژانر کمدی ترسناک و سریال تقریبا موفق اما ناشناخته کانادایی‌ـ‌آلمانی «خون‌آشام کوچک»، این بار نوبت بریتانیایی‌ها بود که به سراغ انیمیشنی به همین نام بروند و به صورت حتم تجربه‌ای ناموفق را رقم بخانومند. برای تایید ناموفق‌بودن این انیمیشن می‌توان رتبه ۵٫۲ از ۱۰ IMDb و تنها علاقه ۳۸درصدی مخاطبان در راتن تومیتوز را دلیل آورد. قرار بود اکران این انیمیشن در هالووین ۲۰۱۷ ریچارد کلاوس و کارستن کیلریچ را به‌عنوان کارگردانان کار نجات دهد، اما بودجه ۱۰میلیون دلاری این انیمیشن تنها بازگشتی برابر با چهار میلیون دلار را در گیشه‌ها به همراه داشته هست. این اعداد «رودولف» را به جمع خون‌آشام‌های ناموفق عالم سینما اضافه می‌کند؛ خون‌آشامی که این بار کارتونی هست. دهستان درباره خون‌آشامی جوان و ۱۳ساله به نام رودولف هست که شکارچی خطرناک خون‌آشام‌ها قبیله‌اش را تهدید می‌کند. او با شخصی معمولی به نام تونی که همسن یکدیگرند، در قلعه‌ای قدیمی دیدار می‌کند و طولی نمی‌کانجام گرفت که با هم دوست می‌شوند. تونی تصمیم می‌گیرد به رودولف کمک کند که بتواند خود و خانواده‌اش را نجات دهد.

این انیمیشن را با واژه‌های «صادقانه و دلگرم‌کننده» توصیف می‌کنند اما این تعریف‌ها با همین کلمات به پایان می‌رسد و گاوهایی که پرواز می‌کنند بهترین صحنه‌های انیمیشن را می‌ساخانومد؛ انیمیشنی که هیچ موضوع جدی‌ای را در هسته خود قرار نداده تا به هیچ‌وجه نتواند توجه بزرگسالان را جلب کند. به این ترتیب خون‌آشام کوچک با یکسری شوخی دم‌دستی و گاه بی‌معنا برای بزرگسالان به پایان می‌رسد و برای کوچک‌ترها در زیادی از صحنه‌ها تنها تصویری از «بزرگسالان احمق» ارائه می‌‌دهد؛ تصویری که باعث می‌شود کودکان درکی سطح پایین از آقام پیدا کنند. به قول اکساندر اورلف منتقد «والمارت»، «خون‌آشام کوچک» حتی برای بچه‌ها هم زیادی بچه‌گانه هست.

 

ونسان دوست‌داشتنی (Loving Vincent)

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/36bd7e33-b692-49df-9572-479003fdff2b.jpg

اگر درباره خانومدگی ونسان ون‌گوگ تنها کلیشه گوش‌های بریده را شنیده‌اید، تایم آن هست که با انیمیشنی جذاب و متفاوت این نقاش بزرگ را بهتر بشناسید؛ انیمیشنی تکمیلا متفاوت که قرار هست حقایقی جدید از خانومدگی او را برای مخاطب رو کند. انیمیشن زیبا، جنایی و غم‌انگیز «ونسان دوست‌داشتنی» ویدئوی زیاد زیبا در سبک بیوگرافی، جنایی و درام هست که کارگردانی آن را دوروتا کوبیلا و هیو ولچمن به عهده گرفته‌اند. یک سال پس از مرگ ون‌گوگ رولین پستچی از پسرش آرماند می‌خواهد آخرین نامه ون‌گوگ را به‌صورت شخصی به برادر این نقاش، یعنی تئو، تحویل دهد؛ دلیلکه تلاش‌های قبلی برای تحویل دادن این نامه به‌صورت پستی همگی شکست خورده بودند. ماجرای تحویل این نامه با ماجراهای پررمزوراز خانومدگی نقاش گره می‌خورد تا انیمیشنی جذاب برای بزرگسالان پدید آید.

آن‌چه این انیمیشن را متفاوت کـــرده ۶۵ هزار فریم نقاشی رنگ روغن هست که با سبک خود ون‌گوگ تولید انجام گرفته هست. ۱۲۵ نقاش در تولید این اثر همکاری داشته‌اند و جایزه بهترین انیمیشن جشنواره برلین به این کار رسید. این اثر محصول کشور انگلیس و لهستان هست و برای ارائه یک بیوگرافی تکمیل پنج میلیون پوند هزینه انجام گرفته؛ هرتعداد آمار فروش گیشه‌ها موفقیت این انیمیشن را تضمین کـــرده هست. ۲۲میلیون دلار در حالی به فروش جهانی رسید که تنها ۶٫۲میلیون دلار از آن در انگلستان بوده هست. جالب این‌که ۲٫۷میلیون دلار از این فروش در کره‌جنوبی، ۱٫۵میلیون دلار در ایتالیا و ۹٫۵میلیون دلار در چین رقم خورد. تصمیم کارگردان برای رفتن به سراغ نقاش‌های تمرین‌دیده کلاسیک، به جای تصویر ها کامپیوتری معمول، به فروش بی‌نظیر اثر کمک کـــرد. پنج هزار نقاش از سرتاسر اروپا برای این پروژه داوطلب انجام گرفتند و درنهایت فهرستی ۱۲۵نفره شکل گرفت. اگر با وجود پایان این کارها از پایین بودن نسبی هزینه تولید تعجب کـــرده‌اید، باید از نقاش‌هایی تشکر کنید که به پاس بزرگداشت ون‌گوگ دستمزدهای خود را کاهش داده‌اند.

 

خانواده شاد (Monster Family)

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/coverlg.jpg

آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها تاریخی پر از دردسر و تضاد دارند، اما هربار که همکاری آن‌ها شکل گرفت به موفقیت منتهی انجام گرفت. «خانواده شاد» نمونه یکی از این موفقیت‌ههست که این انیمیشن آلمانی‌ـ‌انگلیسی را علی‌رغم بودجه اندک چهار میلیون دلاری به موفقیت نیکوی در گیشه‌ها رساند. ۲۶ میلیون دلار فروش در سراسر جهان که تنها چهار میلیون و ۶۰۰هزار دلار آن در آلمان به وقوع پیوست، دهستان جذاب این خانواده را جهانی کـــرد. ضامن اصلی موفقیت این انیمیشن ویدئونامه‌ای بود که براساس رمانی موفق به همین نام، اثر دیوید سافیر، گزارش انجام گرفت. رمان «خانواده شاد» که برنده جایزه بین‌المللی امی انجام گرفت، خانواده‌ای را به تصویر می‌کانجام گرفت که برخلاف عنوان کتاب زیاد از شادی دور هستند. نام این خانواده ویشبورن هست. مادری به نام اما به همراه دخترش سعی می‌کند برای بازگرداندن هستحکام ازدست‌رفته خانواده شبی برای خوشگذرانی دسته‌‌جمعی پلن‌ریزی کنند. دهستان اما از جایی شروع می‌شود که آن‌ها تحت تاثیر یک جادو به هیولا تبدیل می‌شوند. به‌همین دلیل این انیمیشن در آمریکا به «خانواده هیولا» تغییر نام پیدا کـــرد تا تداخلی با ویدئو «یک خانواده شاد» (محصول سال ۲۰۱۷) ایجاد نشود. یکی از عوامل جذابیت این دهستان تبدیل انجام گرفتن اعضای خانواده به هیولاهای آشنای سینمهست.

نکته دیگری که این انیمیشن را جذاب کـــرده صدای امیلی واتسون روی شخصیت امهست، اما بر اثر جادو، به خون‌آشام بدل می‌شود و برخلاف رودولف که در «خون‌آشام کوچک» معرفی انجام گرفت، می‌تواند در رده خون‌آشام‌های موفق سینمای جهان قرار بگیرد. نیک فارست صداپیشه پدر خانواده، یعنی فرانک ویشبورن، هست. فرانک به هیولایی نام‌آشنا در تاریخ سینما تبدیل می‌شود که از اسمش می‌توان حدس زد درباره فرانکشتاین هست. دختر خانواده، یعنی فی ویشبورن، با صدای جسیکا براون، به هیولایی به نام مامی تبدیل می‌شود و تلاش خانواده برای بازگشتن به حالت عادی نهایتا سفری به سوی خوشبختی را رقم می‌خانومد.


منبع: روخانومامه آسمان آبی

دانلود ویدئو ایرانی
نگاهی به چهار انیمیشن اروپایی که در سال ۲۰۱۷ اکران انجام گرفتند